(Gól)parádésan mutatkozott be Guardiola

Szerző: shLétrehozva: 2008. július 24. 22:44
A skóciai edzőtáborban meggyőző, ám könnyed játékkal, hat lőtt góllal, nulla kapott ellenében mutatkozott be az immár Pep Guardiola gardírozta FC Barcelona, amely leradírozta a pályáról vendéglátóját, a skót középcsapat Hiberniant. A mérkőzésen nem volt egy súlycsoportban a két együttes, a nem kissé felforgatott katalánok már a 26. percben négy góllal vezettek.

A 2007-2008-as szezonban a skót élvonalban az alapszakaszt az ötödik, a felsőházi rájátszást az utolsó, a hatodik helyen zárta az FC Hibernian, amely utóbbi próbatételben két döntetlent mellett három vereséget könyvelhetett el.

Nem a legjobb mutató, de szinte hasonlót tudott elmondani magáról az FC Barcelona is, amelynél kisebb honi földrengést váltott ki, hogy az együttes csak bronzérmes helyen végzett a bajnokságban. Mindezt úgy, hogy a bajnoki cím már a hajrá előtt elúszott, sőt a dobogó alsó foka is veszélyben forgott az utolsó fordulóig.

A nyáron új vezetőedző érkezett Pep Guardiola személyében, aki sztárok helyett inkább kevésbé ismert kiválóságokat szerződtetett, plusz egy igazi klasszist, Daniel Alvést.

A Hibernian elleni első felkészülési mérkőzésen több sérülés is közrejátszott abban, hogy Guardiola nem tudta tervezett alapcsapatát felküldeni a pályára.

Víctor Valdés a kapuban a jelek szerint megkapta a bizalmat, miként a védelemben a nyáron a távozás gondolatával foglalkozó, de végül maradó mexikói Rafael Márquez. A hátvédsorban két újonc mutatkozhatott be a gránátvörös-kékeknél: Alvés mellett Gerard Piqué is lehetőséget kapott.

A középpályán viszont inkább a fiatalok kaptak bizalmat, akiket Guardiola a tarcsiból ismerhet. Nem volt ott a kezdőben a nyári szerzemények közül Cáceres, Seydou Keita vagy éppen Hleb, miként a friss Eb-győztes spanyol válogatott három meghatározó játékosa: Puyol, Xavi és Iniesta sem. Utóbbi trió helye a kezdőben megkérdőjelezhetetlen lenne.

A csatársorban viszont a két sztár, Messi és Henry mellett a sokadik plusz egy lehetőséget megkapó Gudjohnsen kapott lehetőséget. Az argentin szélsővel kapcsolatban az az utolsó hír, hogy a Barca szerint nem kötelezhetik a klubot az elengedésére, márpedig akkor nem is megy Pekingbe, hiszen a BL-ben nagy szükség van rá is.

Nos, a találkozón aztán az izlandi élni is tudott a bizalommal: már a negyedik percben gólt szerzett, a 18.-ban pedig újból eredményes volt. Miután az izlandi két találata között Messi is betalált, majd Pedrito is gólt szerzett, a 26. percben már 0-4 állt az eredményjelzőn. Bár a szünetig támadásban maradt a Barca, újabb gólt már nem sikerült szereznie.

A szünetben Guardiola több változást eszközölt, érkezett Pinto kapus mellett hat mezőnyjátékos, köztük a szintén kezdőbe pályázó Yaya Touré, a nagy ígéret, a lassan kulcsemberré váló Krkic, valamint két újabb nyári szerzemény: Cáceres és Keita. Miután a 30. percben Víctor Vázquezt már Marc Crosas váltotta, gyakorlatig egy új csapat vette fel a küzdelmet a második félidőben.

Persze, a skótok itt sem sokáig állták a rohamokat: a 48. percben Krkic szerezte a katalánok ötödik aznapi találatát. A csereember Marc Crosas helyén a nyári slágerek közül Hleb is kapott majd’ félórányi lehetőséget, kevéssel később még Yaya Touré is betalált, beállítva ezzel a 0-6-os végeredményt.

A Barcelona jövőbeli összeállítást illetően aligha vonhatunk le messzemenő következtetéseket az első edzőmérkőzésből, amely viszont így a követendő taktikát sem mutatta meg. Tegyük hozzá: az ellenfél játékereje sem volt elegendő ahhoz, hogy a katalánok Barca-formában játszanak.

Így jobb híján maradjunk annyiban: edzett egyet a spanyol sajtóban csak “Guardiola Team”-ként emlegetett csapat. A névvel kimondottan a Johan Cruyff-féle barcelonai “Dream Team”-re utalnak, amelynek a mostani vezetőedző is tagja volt, ám ez egyelőre még megelőlegezett bizalomnak sem nevezhető. Inkább csak játék a szavakkal.

Két nap múlva a Dundee United próbálhat meg revánsot venni a katalánokon a csütörtöki skót vereségért.

A találkozónak magyar vonatkozása is volt: a skót csapatba a 83. percben csereként áll be Gróf Dávid a kapuba, akinek már nem kellett a hálóba nyúlnia, kollégájával, McNeillel ellentétben.