Az alapszakaszban a Boston lett a ligaelső, hiszen hatvanhat győzelme mellett mindössze tizenhat vereséget szenvedett, és magasan a lejobb mutatóval rendelkezett, mind a főcsoportjában, mind pedig a bajnokságban. Ráadásul a pályaelőny is a Celticsnél van, így ők számíthatnának az esélyesebbnek.
Azonban a bostoniak a rájátszásban már korántsem szerepelnek ilyen remekül, hiszen az Atlanta és a Cleveland ellen is csak a hetedik meccsen harcolták ki a továbbjutást a playoff első két körében. Igaz a nagy ellenfél Detroit ellen már javuló formát mutattak, és annak ellenére, hogy a második hazai meccsüket elveszették, 4-2-vel kerültek a nagydöntőbe.
Ennek ellenére a Lakers - igaz, „csupán” 57-25-ös mutatóval zárta az alapszakaszt - az egyenes kieséses rendszerben előbb a Denvert söpörte ki 4-0-lal, majd 4-2-re verték a Utah Jazzt, ráadásul a nyugati döntőben mindössze egyetlen meccset engedtek a tavalyi bajnok San Antóniónak.
A playoff-formája tehát sokkal jobb a kaliforniai csapatnak, ráadásul az alapszakasz legjobb játékosa Kobe Bryant a rájátszásban is remekel, és 31,9 pontjával a bajnokság ezen szakaszának legeredményesebbje.
A másik oldalon azonban ott van a „nagy hármasként” emlegetett Paul Pierce, Kevin Garnett, Ray Allen alkotta trió, akik a rájátszásban 54,3 (19,0, 21,1, 14,2) pontot dobtak átlagosan.
Az alapszakaszban a két gárda kétszer találkozott egymással, és mindkét alkalommal a bostoniak nyertek, előbb 107-94-re még novemberben, majd decemberben 110-91-re.