A találkozó elején a sokkal jobban motivált vendégeken látszott igazán, hogy dűlőre akarják vinni a dolgot: legyen vége az elődöntőnek és jöjjön a finálé. Ennek szellemében az első harmadban szinte beszorították a Dallast saját harmadába, sorra dolgozták ki a helyzeteket, amelyből hármat gólra is váltottak.
Kris Draper már a negyedik percben betalált Marty Turco kapujába, majd Pavel Dacjuk emberelőnyből növelte kettőre a vendégek előnyét. Az orosz légiósnak ez már a kilencedik találata volt a rájátszásban, nincs éppen rossz formában. A Detroit harmadik gólja után - az első találatnál gólpasszt adó Dallas Drake jegyzi - tulajdonképpen el is dőlt az összecsapás és a továbbjutás.
A kegyelemdöfést a második felvonás elején Henrik Zetterberg adta meg, a hajrában mindent egy lapra feltéve támadó - tizenhat kapura lövést elkönyvelő - hazaiaknak csupán a becsületgól jött össze.
„Nem játszottunk rosszul - nyilatkozta a találkozót követően Mike Babcock, a detroiti csapat edzője -, bár idegesen kezdtünk. Azonban profi csapat vagyunk, túl tudtunk lépni ezen. A döntőben azonban hosszabb és keményebb csatára számítunk.”
„Csalódott vagyok a vereség miatt - mondta a kiesett gárda szakvezetője, Dave Tippett. – Ellenfelünk győzelme és továbbjutása azonban megérdemelt, mert ők száz százalékig mindent ki tudtak adni magukból a pályán. De fiatal a csapatunk, még sok lehetőség van benne.”
A Detroit Red Wings legutóbb a 2001-2002-es szezonban jutott be a nagydöntőbe, hogy ott 4-1-gyel bizonyuljon jobbnak a Carolina Hurricans csapatánál. A Pittsburgh Penguins viszont az 1991-1992-es szezon óta nem jutott be a fináléba, igaz akkor övék lett a Stanley Kupa, miután 4-0-ra verték a Chicago Blackhawks együttesét. Érdekesség, a detroiti és a pittsburghi bajnokcsapatot is Scotty Bowman irányította.