Szenzáció: Palikék a legjobb tíz között

Szerző: shLétrehozva: 2009. január 13. 23:31
A Palik László, Darázsi Gábor páros túlélte a Dakar-rali legnehezebb szakaszát, a 17. helyen ért célba a 495 km-es Copiapóból induló és érkező 10. etapon, ezzel a 10. pozícióba lépett előre az összetettben. Dési János továbbra is állja a sarat, a magyar motoros a 32. helyen futott be, ezzel összesítésben is ezt a pozíciót birtokolja, vezet a spanyol Marc Coma. Az autósoknál Carlos Sainz újabb részsikerrel menetel a végső győzelem felé.

Kedden eljött az, amitől a mezőny tartott, a Dakar-rali mezőnye Chile rettegett sivatagjában, az Atacamában „vendégeskedett", egy eredetileg 670 kilométeresre tervezett „túra" erejéig.

Az idei verseny leghosszabb és legnehezebb etapjának titulált, homokkal, hegyekkel, kövekkel tarkított távot azonban a szervezők a versenyben maradottak megkímélése érdekében 200 kilométerrel megrövidítették, így csak 475 kilométer erejéig kóstolhattak bele a jóba a pilóták.

Palik Lászlóék menetelése kedden sem hagyott alább, ezúttal a 17. lettek, így két helyet előrelépve eljutottak oda, ahol magyar még soha nem járt, a legjobb tízbe. A Nissannal versenyző pilóta a speciál utolsó szakaszában még veszített is fél órát, ám ez is elég volt előrelépéshez.

Mint mindig, kedden is a motorosok rajtoltak és értek célba először, így az egyetlen honi induló, Dési János is hamar nyeregbe szállt. A tempót eleinte a két korábbi győztes, az összetettben első és harmadik Marc Coma illetve Cyril Despres diktálta.

A két rutinos „öregróka” azonban eltévedt, így a végén a spanyol Jordi Viladoms örülhetett, Coma azonban megőrizte első helyét az összesítésben. Dési a 32. pozícióban, 1:18 óra hátránnyal futott be, így a rangsorban is ezt a helyet foglalja el.

Az autósoknál nagy csatát vívott a kétszeres rali-világbajnok Carlos Sainz és az egyébként NASCAR-ban szereplő Robby Gordon, amelyből a spanyol került ki győztesen, így csaknem fél órával vezet összetettben az amerikai Miller előtt.

A nap krónikájához tartozik, a spanyol Cristobal Guerrero bukása, aki balesete után kómába esett, a szerencsétlenül járt versenyzőt a copiapói kórházba szállították.

DAKAR 2009, 10. SZAKASZ, COPIAPO–COPIAPO (495 KM - 475 KM SPECIÁL):
MOTOR:
1. Jordi Viladoms (spanyol, KTM) 6:35:26 óra
2. Alain Duclos (francia, KTM) 1:06 perc hátrány
3. Petter Ullevalseter (norvég, KTM) 2:07 p. h.
...32. Dési János (magyar, KTM) 1:18:47 ó. h.
ÖSSZETETT:
1. Marc Coma (spanyol, KTM) 43:52:30 óra
2. David Frétigné 1:24:50 óra hátrány
3. Cyril Despres (francia, KTM) 1:31:11 ó h. (3 perc büntetés)
...32. Dési János (magyar, KTM) 10:12:13 ó. h.
AUTÓ:
1. Carlos Sainz, Michel Perin (spanyol, francia, Volkswagen) 5:56:08 óra
2. Robby Gordon, Andy Grider (amerikai, Hummer) 0:21 p h.
3. Mark Miller, Ralph Pitchford (amerikai, dél-afrikai, Volkswagen) 7:39 p. h.
... 17. Palik László, Darázsi Gábor (magyar, Nissan) 1:46:31 ó. h.
....35. Szalay Balázs, Bunkoczi László (magyar, Opel) később
... Liszi László - Fenesi József (magyar, Mitsubishi) később
ÖSSZETETT:
1. Sainz, Perin 38:59:02 óra
2. Miller, Pitchford 27:31 p. h.
3. Giniel de Villiers, Dirk von Zitzewitz (dél-afrikai, német, Volkswagen) 41:13 p h.
... 10. Palik, Darázsi 9:59:29 ó. h.
... Szalay, Bunkoczi később
... Liszi, Fenesi később
KAMION:
1. Vlagyimir Csagin, Szergej Szavosztyin, Eduard Nikolajev (orosz, Kamaz) 5:14:40 óra
2. Gerard de Rooy, Tom Colsoul, Marcel van Nelis (holland, belga, Ginaf) 1:43 p. h.
3. Firdausz Kabirov, Ajdar Beljajev, Andrej Mokejev (orosz, Kamaz) 3:56 p. h.
... 9. Szaller Zoltán, Pócsik László Károly, Csitári Tibor (magyar, Man) 1:37:51 ó h.