Vereséggel kezdett a címvédő Argentína

Szerző: shLétrehozva: 2008. augusztus 10. 12:36
Már a torna nyitónapján megszületett az első nagy meglepetés férfi kosárlabdában: bemutatkozó mérkőzését elveszítette a címvédő argentin válogatott. A litvánok verték meg az NBA-sztárok egész sorát felvonultató dél-amerikai együttest, drámai csatában 79-75-re.

Fotó: Reuters

Négy NBA-sztárral - Ginobili, Nocioni, Scola, Oberto - kezdett a címvédő argentin válogatott, a litvánoktól pedig két a tengerentúli ligában szereplő játékos - Songaila sérülés miatt, Ilgauskas pedig meg mert nem engedte el klubja, a Cleveland - hiányzott. A baltiak egyetlen az olimpián szereplő NBA-kosarasa, a denveri Kleiza a padon kezdett.

Három perc elteltével 2-2 volt az állás, roppant ideges volt mindkét gárda, óriási volt az iram, s ebbe nagyon sok hiba csúszott. Ginobili erőlködött, szenvedett. A litvánok egy-két szellemes akcióval megléptek.

A hosszú argentin kosárcsendet a negyed hajrájában az ötödik NBA-játékosuk, Delfino törte meg egy triplával. A jóval inkább küzdelmes, mint látványos első szakasz végén a litván cserecenter, Petravicius villanásaival 14-1 a baltiak vezettek.

A litvánok szervezett védekezése valósággal megbénította az argentinokat, viszont a litvánok távolról szórták el a labdákat, többnyire pontatlanul. A címvédő pár gyors akcióval, könnyű kosárral feljött, sőt amikor Ginobili magára talált, kosarával fordítani is tudott.

Visszatért Jasikevicius, dobott egy triplát Siskauskas, amely egy 7-0-s litván roham kezdetét jelentette, a balti rohanásnak egy vagy 10 méteres triplával Delfino vetett véget. A félidő hajrájában látványosabb lett a játék, potyogtak a kosarak, maradt a pár pontos litván előny, szünetben 34-30-ra vezetett Litvánia.

A második félidő Ginobili vezetésével Athén bajnoka kezdte jobban és bő másfél perc alatt fordított, ekkor már felvillantott valamit abból a szellemes kosárlabdából Argentina, amelynek köszönehtően négy éve nyerni tudott.

A litvánok "belőtték" magukat távolról, dobtak pár triplát, így tartani tudták a lépést a címvédővel, fordulatos, élvezetes lett a mérkőzés.

Aztán újra a védekezés, a küzdelem, a harc dominált, hosszú percekig 42-41-es argetnin vezetést mutatott a tábla. A harmadik negyed hajrájában zsinórban három akció fejeződött be triplával, fordult a kocka, a baltiaké lett az előny, sőt a negyed végére ez 6 pontra nőtt, szembetűnő volt Nocioni gyengélkedése.

Lukauskas két triplájával indult a záró szakasz. Leblokkoltak az argentinok, 12 pontra nőtt a balti előny hét és fél perccel a befejezés előtt. Okosan, szépen jétszottak a litvánok.

A triplák után, amikor kijebb tolta védekezését Argentina, a centert, Javtokast játszották meg ügyesen a palánk alatt, s tartották megnyugtató előnyt.

Bő öt perccel a befejezés előtt egészpályás letámadással labdát, s kosarat szereztek, 10 ponton belülre kerültek az argentinok. Ezt követően az NBA-sztárok léptek elő főszereplővé, az egyik oldalon Kleiza, a másikon Ginobili dobott két triplát, minden argetnin kosárra volt válaszuk a litvánoknak.

A végjátékra kezdett fogyni a litvánok ereje, kiélezett helyzetekben büntetőket rontottak, labdákat adtak el a baltiak. Argentin részről viszont magára talált Nocioni és Scola, két és fél perccel a vége előtt a hiehetetlen szívóssággal küzdő dél-amerikaiak 2 pontra zárkóztak fel.
Bő másfél perccel a vége előtt Scola révén egyenlített a címvédő, az utolsó támadás akció a litvánoké volt, Kleiza 2 másodperccel a vége előtt döntetlen állásnál triplát dobott a címvédő még eladta a labdát, s végül a csapatként egységesebb litván gárda 79-75-re nyert.