Nagy-Britannia 47 érmet gyűjtött a pekingi játékokon, 19 aranyat, 13 ezüstöt és 15 bronzot, ezzel a nemzetek rangsorában a negyedik helyet szerezte meg Kína, az Egyesült Államok és Oroszország mögött.
Ausztrália 46 medáliáig jutott, ami 14 első, 15 második, illetve 17 harmadik helyből jött össze. Ez a teljesítmény pedig a táblázaton a hatodik helyhez volt elegendő.
Kevin Rudd ausztrál miniszterelnök nem rejtette véka alá csalódottságát. A kesergés helyett azonban inkább arra a kérdésre keresi a választ, miképpen találhatna vissza a helyes útra a megtépázott becsületű sportnagyhatalom.
„Meg kell vizsgálnunk, a lottóbevételek hasznosításának lehetőségeit, amennyiben ez a gyakorlatban is egy pozitív kicsengésű, konstruktív megoldás, úgy a befolyó összegek jelentős hányadát átcsoportosítjuk a sportfinanszírozásba. Meglátjuk, működik-e” – jelentette ki a kormányfő.
John Coates, az Ausztrál Olimpiai Bizottság elnöke egy tévéinterjúban nyomatékosította, a cél nem lehet más, mint visszaszerezni a korábban birtokolt pozíciót, ez pedig csak úgy valósítható meg, ha visszaelőzik a briteket.
„Nem állíthatunk fel fontossági sorrendet a tömegsport és a versenysport között, egyik sem létezhet a másik nélkül, mindkettőre egyformán szükségünk van. A költségvetést azonban át kell alakítanunk, hogy újra versenyképesek lehessünk a legnagyobbakkal. Ezalatt nem azt értem, hogy feltétlenül le kell gyűrnünk az amerikaiakat és a kínaiakat, de a németeket és a briteket mindenképpen” – állapította meg a sportdiplomata.
Az éremtáblázaton 2008-ban elfoglalt pozícióján 2012-re semmiképpen sem a lottóbevételek mozgósításával kozmetikázna Franciaország, ez az eshetőség fel sem merült a galloknál. Ezt Bernard Laporte hivatalosan is megerősítette. Pedig a franciáknak is ki kell találniuk valamit, hiszen a megkaparintott hét arany a tizedik pozícióra predesztinálta őket.
„Más a stratégiánk, mint a briteknek. Számunkra az a legfontosabb, hogy valamennyi szakág képviselői töretlenül fejlődjenek, azaz nem négy-öt sportág sikerére teszünk fel mindent, mint teszik azt Nagy-Britanniában.”
Brazíliában sincs kolbászból a kerítés, össznépi búbánat követte az olimpiai csapat várakozáson aluli szereplését. A dél-amerikaiaknak 15 medália jutott, de a legfényesebből csupán három. Luis Inacio Lula elnök felhívta az állampolgárok figyelmét, mindenki annyit sportoljon, amennyit csak tud, hogy nagyobb legyen a merítés a jövőben.