Ausztrália és Hollandia is elődöntős

Szerző: shLétrehozva: 2008. augusztus 17. 11:25
Magyarország Hollandia, míg az Egyesült Államok Ausztrália ellen játszik a pekingi olimpia női vízilabda tornájának elődöntőjében. A vasárnapi középdöntőben Ausztrália egy góllal bizonyult jobbnak Kínánál, míg a hollandok büntetőpárbajban verték a címvédő olasz együttest, amely így lemaradt az éremről és a folytatásban már csak az ötödik helyért mérkőzhet a házigazdákkal.

A nap első középdöntőjét a házigazdák Ausztrália ellen játszották. Az esélyeket és a papírformát illik elfelejteni, hiába szólt minden érv az óceániai csapat mellett, a rendezők abszolút nyílt mérkőzésre, kiegyenlített csatára kényszerítették őket.

A találkozó az ausztrálok által két góllal megnyert harmadik negyed döntötte el, az ázsiai rivális a záró részben hiába zárkózott fel egygólos különbségre. Pedig a kínaiaknak adott volt a lehetőség, csak nem tudtak – jobban – élni vele: amíg a házigazdák 11-szer, addig az ausztrálok mindössze ötször játszhattak emberelőnyben. Góljaik majdnem felét, szám szerint ötöt, fórból szereztek a kínaiak.

Kiegyenlített első negyed után a hollandok a nagyszünetre kétgólos előnyre tettek szert, az olaszoknak adott volt a feladat: kapaszkodhattak riválisuk után. A kétgólos holland előny a végjátékra is elkísérte a feleket, akkor centerből Elisa Casanova egyenlített. Klasszikus módon, jobbra bemozdult, majd bal oldalra csavart, a labda a kapu bal felső sarkában kötött ki. Az volt az egyetlen gólja a találkozón, ám annál fontosabb pillanatban.

Egygólos különbség, de még volt két perc hátra. A holland lassították a játékot, nem erőltették a támadást, vigyázták az előny és a labdát. Ezt sokáig eredményesen művelték. Mégis tizenöt másodperc volt hátra a találkozóból, támadhattak az olaszok. Egy centerbejátszással Casanova befordult, de visszahúzták, ötméteres!

A büntetőt Valkay Erzsébet vállalta el és dobta be négy másodperccel a vége előtt. A feszültségre jellemző volt, hogy az ötméteres előtt egy percig állt a játék, amíg a játékvezetők elparancsolták Valkay közeléből a hollandokat, akik közül nem egy már csípte-rúgta olasz ellenfelét, miközben a hátrányban lévő csapat kispadján többen nem is mertek a medence felé nézni.

Összejött az egyenlítés,d e az eredmény a hosszabbítás két felvonásában már nem változott. A játékosok a védekezésre koncentráltak elsősorban, a támadásokra nem maradt erő. Pontatlanok voltak a lövések, fáradtak a befejezések. Jöhetett a büntetőpárbaj.

A sikeres holland kísérlet után az olasz csapatból elsőként Valkay vállalkozott lövésre, de labdáját megfogta Ilse Van der Meijden. A folytatásban a holland lövők nagyon magabiztosan lőttek, az olaszok viszont gólt érően, de hiába, az egyetlen kihagyott ötméteres döntőnek bizonyult.

A csoportmérkőzés után így másodszor is megmérkőzhet a Godova Gábor szövetségi kapitány együttese Hollandiával: a nyitányon izgalmas mérkőzésen, egyenlő erők küzdelmében a mieink két góllal (11-9) nyertek.

A B csoport erősségét jelzi, hogy mindkét középdöntőt az a csapat nyerte, amelyik a „magyar” négyesből jutott tovább. Az Egyesült Államok-Ausztrália találkozó nagy csatát sejtet, hasonlóan a magyarokéhoz.

PEKING 2008, NŐI VÍZILABDA, NEGYEDDÖNTŐ:
KÍNA – AUSZTRÁLIA 11-12 (4-4, 2-2, 2-4, 3-2)
Peking, Jingtung Sportuszoda, vezette: Patelli (brazil), Moliner Molins (spanyol)
KÍNA: Jang – Teng 1, Liu 1, Ju-jun Sun, He 1, Ja-ting Sun 1, Jing Wang, Gao 1, Ji Wang, Ma 3, Hu-zsi Sun 2, Kiao 1, Tan (kapus).
AUSZTRÁLIA: E. Knox – Beadsworth 1, Cuffe 2, R. Rippon, Fraser, B. Knox 1, Gofers, Gynther 5, M. Santormito 1, J. Santormito, M. Rippon 2, Hetzel, McCormack (kapus).
Gólok – emberelőnyből: 5/11, ill. 1/5
Gólok – ötméteresből: -, ill. 2/3

OLASZORSZÁG – HOLLANDIA 11-13 (2-2, 1-3, 3-2, 2-1, 0-0, 0-0, 3-5) - BÜNTETŐKKKEL
Peking, Jingtung Sportuszoda, vezette: Bock (német), Argirosz (görög)
OLASZORSZÁG: Gigli – Miceli 1, Casanova 1, Bosurgi 1, Valkai 1, Zanchi 4, Di Mario, Ragusa, Pavan, Rocco, Musumeci, Frassinetti, Brancati (kapus).
HOLLANDIA: Van der Meijden – Smit 1, Cabout 3, Hakhverdian, Van der Ham, De Bruijn 2, Van Belkum 1, Klein, Van den Berg 1, Sijberg, Guichelaar, Koot,, De Nooy (kapus).
Gólok – emberelőnyből: 1/12, ill. 1/11
Gólok – ötméteresből: 1/1, ill. 1/1