A magyar és az európai versenyzők számára fontos, hogy most nem kell a tengerentúlra utazni és az átállási problémákkal foglalkozni, hiszen az előző két világbajnokság Ausztráliában és Kanadában volt, nem beszélve a pekingi olimpiáról. A decemberi rövidpályás Európa-bajnokságot Isztambul rendezi, ahol szintén népes csapat képviseli a honi úszósportot. Ez a két fő nemzetközi verseny ebben az évben, de már most készülni kell a 2010-es budapesti Eb-re is.
„A 2009-es esztendő semmivel sem lesz könnyebb az úszóknak, attól függetlenül, hogy már most a londoni olimpia lebeg a szemünk előtt – nyilatkozta a SportHíradó.hu-nak Kiss László. - Az úszásban olyan technikai forradalom történt az új dresszek megjelenésével, amely nagyban befolyásolja az eredményeket. A tavalyi évben száznál is több világcsúcs született, ami eddig még sohasem fordult elő. Persze, ez az új úszódressz csak a rövidebb távoknál hoz jelentősebb időjavulást, a 200 méternél hosszabb távoknál már oxigén hiányos állapothoz vezethet, mert nem tud levegőzni a versenyző bőre.”
A szakvezető ezután kitért az edzésekre is, azok monotonitására.
„Kevés az olyan versenyző, aki ezt jól viseli, Egerszegi Krisztina, vagy Kovács Ági példa lehet a mostaniak előtt, valamint a csúcstartó Güttler Karcsi, aki öt olimpián indult versenyzőként – mondta Kiss László. - Ezek a sportolók minden négy év után kaptak hat hónap szünetet, hogy feltöltődjenek az új feladatokra. Persze, ezt idegileg is bírni kell, mert a napi hat-hét óra uszodai edzés azért nyomot hagy a szervezetben. Egy azonban biztos, hogy akik hosszabb időn keresztül úsznak, biztos nem lesz keringési betegségük idősebb korukban sem!”
A magyar olimpiai válogatott létszámát nézve az úszók a legnépesebb csapattal vettek részt Pekingben és a második legeredményesebben szerepeltek a kajakosok mögött, legalábbis a pontokat tekintve. Egyértelmű, 2012-ben Londonban is jó szereplést vár a közvélemény.
„A pekingi csapatban a fiúk átlagéletkora 20,8 év, a lányoké 18,3 volt. Ez azt jelenti, hogy ezek a versenyzők a mostani fiatalabb tehetségekkel kiegészülve szép eredményeket érhetnek el a következő két-három olimpián is” – jegyezte meg a kapitány.
A sok tehetséges úszó között találjuk az ajkai Rája’94 Úszó Klub versenyzőjét, Kis Gergőt, akire összetett feladatok várnak az idei évben is.
„Az olimpián a 400 vegyesen 6., 1500 gyorson a 19. helyen végeztem, de tagja voltam a 13. helyen végzett 4X200-as gyorsváltónak is. Sajnos, a 800 méteres gyors még nem volt Pekingben olimpiai szám, de Londonban már ott is indulhatok, ha megúszom a szintidőt. Idén ezekben a számokban szeretnék rajthoz állni, de a 200 gyors és pillangó sem áll távol tőlem. A szövetségi kapitány azt mondta, hogy szeretné, ha a vegyes számokra készülnék jobban, mert azokban sikeresebb lehetek” – jelentette ki a klasszis.
Kis Gergő beszámolt a balatonparti felkészülési napokról is, amelyek az erőgyűjtést szolgálták, így a közeljövőben nagy haszna lehet a kőkemény edzéseknek.
„Ráadásul nekem alvászavaraim is voltak, nem tudtam kipihenni az előző nap terheléseit. Közbejött egy kis megfázás is, ami hátráltatott a teljes edzésmunkában. Naponta öt órát úsztunk, de volt még fél óra vízmentes nyújtás-lazítás és erősítés is – tette hozzá az úszó, majd beszélt a világbajnoki reményekről is. - Én mindig azt mondom, hogy ha megúszom minden versenyszámomban a legjobbamat, akkor annak én már örülök, főleg, ha azzal az eredménnyel döntőbe tudok kerülni.”