Olasz ellenfele csak pislogott a hurrikán láttán, és amiatt aggódhatott, hogy Áron vele is olyan könyörtelenül bánik el, mint a négy között az orosz Kovaljovval (15:7). Occhiuzzi végül jobban járt: a vége, mint arról hétfő reggel végre a gödiek is értesülhettek, 15:8 lett. Olimpiai elődöntőben és fináléban nem szokás ennyire elverni az ellenfelet, a huszonkét éves magyar azonban nem kegyelmezett. Fájdalom, de húsz évet kellett várni az újabb magyar kardaranyra: Barcelonában Szabó Bence bánt el a Szilágyiéhoz hasonló fölénnyel ugyancsak olasz ellenfelével, Marco Marinnal. Húsz év kardsiker nélkül; leírni is borzasztó.
Ugyanis nem volt ez mindig így. Sőt! Amikor az éppen soros olimpia előtt a szurkolók belekezdtek a szokásos „totózásba”, akkor úgy kezdődött a tippverseny, hogy kard egyéni és csapat, az kettő. Vagyis két „tuti” arany. Volt mire magabiztoskodni, hiszen a magyar kardvívók 1928-tól totálisan uralták a fegyvernem ötkarikás versenyeit. Amszterdamban Tersztyánszky Ödön, négy évvel később Jekelfalussy-Piller György, 1936-ban Kabos Endre győzött egyéniben. Aztán Londonban Gerevich Aladár következett, 1952-ben Kovács Pál ért a csúcsra, majd kétszer is Kárpáti Rudolf nyert. És „természetesen” valamennyi helyszínen a magyar csapat végzett az élen. Tokióban, 1964-ben már „csak” az egyéni arany lett a mienk Pézsa Tibor révén, aztán a kardozók egy ideig a párbajtőrözők árnyékába szorultak. 1988-ban végre ismét nyertek csapatban, majd következett Szabó Bence, utána pedig a bántóan hosszú csönd…
A 22 éves Szilágyi pályafutása (eddigi) legfontosabb versenyén olyan érett, taktikus és szellemes vívást produkált, hogy hajlamos vagyok hinni a hozzáértőknek: itt az új Gerevich… A matematikusnak tanuló fiatalember egy nemrégiben készült interjúban azt találta mondani, hogy ha választania kellene a Nobel-díj és az olimpiai bajnoki cím között, akkor az előbbi mellett döntene. Nos, most már választania sem kell, az egyik már megvan, és ha majd Stockholmban úgy döntenek, hogy a matematikusokat is elismerik Nobel-díjjal, még a duplázás sem kizárt.
JEGYZET. „Nagyobbat nem is rúghattam volna magamba” – értékelte a 400 méteres vegyes úszás előfutamában nyújtott teljesítményét Cseh László, és a magyarázkodáshoz szokott sportkedvelő nem hitt a fülének. A kapitális betlire nem...
Tovább a teljes cikkhez »
JEGYZET. „Szurkoljunk a magyar küldöttség a nehézségek ellenére is minél sikeresebb szerepléséért!” – szólította fel honfitársait közleményében dr. Czeglédy Csaba ügyvéd. Az ügy komolyságára való tekintettel javaslom, hogy ne...
Tovább a teljes cikkhez »