Roy Keane, a Sunderland menedzsere nem érti, miért tekint minden szakértő és futballszerető ember párás szemekkel Arsene Wengerre, ha az utánpótlás-nevelésről esik szó, holott úgy véli, a francia tréner mindössze annyit tesz, hogy a máshol a labdarúgás csínját-bínját már elsajátító ifjoncokat az Arsenalhoz édesgeti.
„Úgy nem nehéz feladat ütőképes csapatot összeverbuválni, ha a világ minden táján vannak megfigyelőid, akik csak azt követik árgus szemekkel, hogy feltűnik-e valahol egy fiatal tehetség, aki Londonban is megállná a helyét. Nem az együttes akadémiáján nevelkednek ezek a labdarúgók, de a helyzet a Chelsea esetében sem rózsásabb” - szólalt fel az egykori Manchester United-játékos.
„Pedig nincsen jó képességű labdarúgókból hiány arrafelé, ám akik az Arsenalban kijárják a szamárlétrát, csak közepes vagy még annál is gyengébb színvonalú együttesekben játszhatnak. Itt, Sunderlandben jóval gyengébb a felhozatal, sokkal kisebb a merítési lehetőségünk, de nem esünk kétségbe: szegény ember vízzel főz.”
Roy Keane gondolatait némileg alátámasztja, hogy David Bentley, Jermaine Pennant és Steve Sidwell is a londoniak akadémiáján nevelkedett, ám mindannyian más csapatoknál, többnyire középszerű együtteseknél bizonyíthattak, az Ágyúsok kezdőcsapatának közelébe sem tudtak odaférkőzni.
A szakember felrója Wengernek, hogy az elsősorban honfitársait édesgeti a klubhoz; a bő keretben nem kevesebb, mint hét francia játékos szerepel. Némileg megkérdőjelezi az ír menedzser szavainak hitelességét, hogy a Sunderlandben összesen tíz játékos is Írországot vallja hazájának, akiknek többsége ráadásul meghatározó szerepet vállal a Fekete Macskáknál.
Az Arsenalnál korábban megfigyelt folyamatok azonban némileg a visszájukra fordulhatnak a közeljövőben: az utóbbi időben Henri Lansbury, Kieran Gibbs és Jack Wilshere is megcsillogtatta tudását a tartalékcsapatban, sőt utóbbi már a felnőttek között is magára ölthette a legendás, piros-fehér szerelést.