A brit közszolgálati csatorna sportszerkesztőségének kimutatása szerint a Manchester United diadalával zárult idényben 170 angol futballista jutott szóhoz, míg 2006-2007-ben még 191-en léptek pályára. A csúcsot a 2000-2001-es szezon jelentette 201 játékossal, de az eddigi legrosszabb mutatót produkáló 2002-2003-ban is 179-en futballoztak.
„Fontos a mennyiség, mert nagyobb választási lehetőséget nyújt. A minőség azonban még lényegesebb. Most csak a futballisták 34 százaléka angol, de közöttük rengeteg a kiemelkedő képességű” – jelentette ki Fabio Capello szövetségi kapitány.
Az olasz szakember kiemelte: a profi játékosok képzésének fontos alapja az akadémiai munka.
„Nagyon sok jó játékosunk van az U21-es és a többi korosztályos válogatottban. Persze remélem, hogy a jövőben a 34 helyett legalább 40 százalékos lesz az angol futballisták aránya. Ez nekem is jobb lesz és az angol labdarúgásnak is” – tette hozzá Capello.
A BBC elemzése szerint a Premier League-adatokhoz képest meglepő, hogy a múlt szerdai moszkvai Bajnokok Ligája-döntőben tíz angol klasszis kapott helyet a Manchester United (6) és a Chelsea (4) kezdőcsapatában, pedig a bajnokságban jóval nagyobb a külföldiek aránya a két együttesben.
Persze azonnal felvetődik a kérdés, hogy a légiósok nagy száma miatt botladozott-e az angol válogatott az Eb-selejtezőben, de ezt éppen a szigetországban cáfolják. A Premier League közleménye arra mutat rá, hogy a nemzeti tizenegy szerényebb eredményeket ért el a hetevenes és nyolcvanas években, sokszor ki sem jutott az aktuális nagy tornára. Pedig akkoriban alig szerepelt légiós a pontvadászatban.
Tény, a Bosman-szabály bevezetése óta Anglia számít az egyik legkedveltebb célpontnak a külföldi futballisták számára, ezt mutatja, hogy a legutóbbi szezonban a West Ham United bizonyult a „legangolabb” együttesnek, mérkőzésenként átlagban 6,91 százaléknyi helyi játékos kapott szerepet a csapatban. Skóciában a teljes mezőny ért el 6,27 százalékot…
Joseph Blatter, a nemzetközi szövetség elnöke régóta kardoskodik amellett, hogy meccsenként kötelező legyen legalább hat hazai futballistát szerepeltetni, de ezt sokan ellenzik, legfőképpen az EU-s szabályok miatt. Mindenesetre a legutóbbi idényben az angol klubok közül csak a WHU és az Aston Villa (6,42) tett volna eleget a FIFA-főnök „kérésének”.
Az Arsenal 0,34 százaléka sokat elárul a csapat vezetőedzőjének, Arsene Wengernek az elképzeléseiről, de a Liverpool FC (2,32), a Fulham (2,42) és a Blackburn (2,68) sem dicsekedhet az angol tehetségek támogatásával. A Chelsea-ben 3,63, míg a bajnok és BL-győztes Manchester Unitedben 4,28 volt a helyi futballisták aránya találkozónként.
A BBC ezért lát összefüggést a válogatott szereplése és az angol játékosok hiánya között, legalábbis sokat mondónak tartja az Eb nagy esélyesének tartott nemzeti tizenegyének pontvadászatában mért adatokat. Az utolsó fordulóban a Serie A-ban 7,3, a Primera Divisiónban 6,9, míg a Bundesligában 4,9 volt a helyi színeket képviselő futballisták száma, legalábbis a csapatok átlagában…
Sajnos a Premier League-ben nem a magyarok „veszik el” a helyet az angoloktól, hazánkat mindössze a sunderlandi Fülöp Márton képviselte, egy találkozó erejéig…