Elérkezett a nagy nap az Egyesült Államokban. Amikor megáll az élet, amikor minden lakásban egy műsort néznek, amikor az embereket csak egy kérdés foglalkoztatja: melyik csapat ül fel az NFL trónjára, azaz ki nyeri meg Super Bowlt?
Magyar idő szerint vasárnap pontban éjfélkor a Tampa Bay Buccaneers arénájában - a Raymond James Stadiumban - egymásnak feszül Amerika két legkeményebb csapata: a Pittsburgh Steelers és az Arizona Cardinals a Vince Lombardi kupáért és az ezzel járó világbajnoki címért.
Az idei kiírás talán minden idők legfordulatosabb idénye volt. Néhány eseményt idéznénk fel: az idei 12. fordulóban hullott a legtöbb pont, a Miami Dolphins a tavalyi 1-15-ös mérlegét 11-5-ösre módosította, az Atlanta Falcons újonc edzővel és irányítóval szintén 11-5-ös mérleget ért el, a Baltimore újonc edzője és irányítója pedig a főcsoportdöntőig menetelt. Letartóztatták a tavalyi Super Bowlt eldöntő játékost, Plaxico Burresst, Tom Brady, a New England Patriots klasszis irányítója pedig a már negyedik fordulóban olyan sérülést szedett össze, ami az év végéig távol tartotta a pályától.
Ebből a végtelenül izgalmas káoszból két csapat emelkedett ki a rájátszásban: a Pittsbrugh Steelers és az Arizona Cardinals.
A szakértők szerint esélyesebb Vasemberek egyetlen nagy hiányzóval számolhatnak a Super Bowlon: Hines Warddal. Az elkapó, aki a Pittsburgh legutóbbi, 2006-os Super Bowl-győzelméhez segítette, sőt, a legértékesebb játékosnak is megválasztották, térdproblémái szinte biztos, hogy nem lép pályára.
Mindez nagyban befolyásolhatja a Steelers játékválasztását. Helyettese, Limas Sweed a Baltimore Ravens elleni főcsoportdöntőn szélsőségesen játszott: ugyan megakadályozta, hogy egy rossz passzból labdát veszítsenek, de ezen kívül alig tudott valamirevaló elkapást produkálni.
Ami reményt jelenthet a sárga-feketék számára, hogy bűnrossz az Arizona Cardinals futójáték elleni védekezése. Azonban a Steelers, bár a legjobb védelemmel rendelkezik a ligában, passzjátékkal sebezhető. Ennek pedig nagymestere sivatagi ellenfél veteránja Kurt Warner. A 35 éves irányítónak két remek formában lévő célpontja is van: Anquan Boldin, aki az alapszakaszban villogott és Larry Fitzgerald, aki pedig a rájátszásban nyújtott kimagasló teljesítményt. Ők ketten oroszlánrészt vállaltak a Cardinals eddigi menetelésében.
Végezetül egy baljós adat az arizóniaiak számára: amellett, hogy nem jutottak be soha még a Super Bowl döntőjébe, az általuk képviselt NFC-csapatok sem szerepeltek eddig jól: az elmúlt tíz évben csak kétszer nyertek ebből a főcsoportból, míg az AFC-ből nyolcszor is.
A kezdőrúgásig pedig tekintsék meg korábbi anyagainkat:
AZ IDEI SZEZON LEGJOBB JÁTÉKAI!
"$$fhvideo:67728$$"
A Cardinals gyenge csoportjának köszönheti, hogy egyáltalán megérte a rájátszást, hiszen a továbbjutók között leggyengébb, 9-7-es alapszakaszbeli mutatója ellenére elsőként(!) jutott a kieséses szakaszba. Persze, kellett ehhez a riválosok – főleg a San Francisco 49ers – gyenge teljesítménye is.
A szerencse nem kis faktort játszott a Cardinals sikereiben. A rájátszás során ugyanis kifogták a legrosszabb formában lévő irányítókat. Matt Ryan, az Atlanta Falcons újonca kettő, Jake Delhomme a Panthersből öt (!), míg Donovan McNabb egy labdaeladással járult hozzá a Cardinals győzelméhez.
A rangadó elmaradt, hiszen a Pittsburgh gyakorlatilag lenullázta ellenfelét, amelynek esélye sem volt a liga legjobb védelme ellen. Ezek után meglepetés lenne, ha vasárnap nem a Steelers nyerne.
A vasárnap esti döntővel lezárul a 2008-2009-es NFL-szezon. Jövő héten azonban még pályára lépnek az alapszakasz legjobbjai, hogy egy könnyed hawaii gálán (Pro Bowl) megvillantsák tudásukat - amiről természetesen a SportHíradó.hu is beszámol.