Késve érkeztem Párizsba, a huszadik Roland Garrosomon illett volna az elejétől a helyszínen követnem az eseményeket, de örülök annak, hogy legalább mostantól itt lehetek. Amikor 1990-ben először betettem a lábam a salakos szentéjbe, egészen más volt minden, de megkímélek mindenkit a nosztalgiázástól.
Pont Rafael Nadal és Lleyton Hewitt mérkőzése kezdődött, amikor beléptem a centeren a sajtólelátóra. A Roland Garros főtábláján tizenegyedszer szereplő, korábbi világelső ausztrál fénykorában sem a salakon csillogott igazán és az idén sem alkotott maradandót a francia nyílt teniszbajnokságon. Szégyenkeznie azért nem kellett! A számszerű eredmény alapján viszonylag simán kikapott a salakkirálytól (2 óra 28 perc alatt 6:3, 6:4, 6:3), de a pályán, a labdamenetekben megmutatta, nem véletlenül jutott kétszer is negyeddöntőbe Párizsban (2001 és 2004). Ég még benne a tűz és júniusban füvön, majd utána keménypályán bárkinek kellemetlen, veszélyes ellenfele lehet. Brékkel kezdett (igaz az 1:0-ból 1:4 lett) és még kétszer elnyerte a mallorcai adogatójátékát, hárított két meccslabdát, de valódi esélye csak akkor volt, amikor kockáztatott, agresszívan gyorsított. Az viszont nem az ő stílusa, ráadásul az sem garancia a sikerre Nadal ellen.
Hewitt megnehezíteni sem tudta Nadal dolgát | Fotó: Reuters |
Egyszerre három spanyol ász is pályán volt szombat délután a hideg, szeles, borús időben. Nem sokon múlott a teljes siker, de amíg Fernando Verdasco nyert az ötödik szettben (szegény Kohlschreiber bánta), addig a 2003-as bajnok Juan Carlos Ferrero hiába egyenlített 0:2-es játszmaállásról. Az utolsó öt Grand Slam versenyén egyetlen meccset nyert Robby Ginepri jobban bírta a hajrát. Az amerikai nyolcadszor játszik a Roland Garroson és hatszor az első forduló a végállomást jelentette neki, de most beállította eddigi legjobbját, 2008 után újra a negyeddöntőbe jutásért küzdhet.
Így a tavasszal, az európai salakon folyamatosan hódító Grand Armadából csak hárman jutottak a legjobb tizenhat közé Párizsban (David Ferrer kilencedik kiemeltként a hetedik nap első felében szenvedett váratlan, sima vereséget az osztrák Melzertől). Az egyes pálya bizonyult egyébként a spanyolok vesztőhelyének: Ferrer után Ferrero is itt bukott el. Múlt vasárnap még tizenöten voltak versenyben. Egy spanyol azonban biztosan lesz a negyeddöntőben, mert a negyedik fordulóban Verdascóra honfitársa, Nicolas Almagro vár. Nem vállalok nagy kockázatot, ha kijelentem, az elődöntőbe jutásért is lesz spanyol rangadó: a Verdasco-Almagro csata győztese szinte biztos, hogy Nadallal találkozik. Persze tavaly ilyenkor sem gondolta senki, hogy a tizenhat között, az addig a Roland Garroson százszázalékos Rafael Nadal kikap Robin Söderlingtől. Azért el nem tudom képzelni, hogy a brazil Thomaz Bellucci megállítsa a salakon megint tizenhét mérkőzés óta veretlen, balkezes bombázót.
Nadal nagyszerűen játszott Hewitt ellen | Fotó: Reuters |
A nőknél folytatódott a bárki bárkit kiüthet bohózat. Igaz szombaton csak hárman köszöntek el az első tizenhat kiemelt közül és ezek a kiesések ráadásul nem is számítanak meglepetésnek. Az izraeli Shahar Peer (18.) jobbnak bizonyulhat a francia Marion Bartolinál (13.). Daniela Hantuchova (23.) miért ne verhetné a fiatal, belga Yanina Wickmayert (16.). Természetesen a Szávayt búcsúztató Petrova (19.) diadala sem szenzáció a madridi hősnő, Aravane Rezai (15.) ellen, legfeljebb a házigazdáknak fáj egy kicsit jobban, mert így a nőknél egyetlen francia sincs már versenyben. A legjobb tizenhat közé jutott hölgyek névsorát böngészve azt kell mondjam, a helyzet nem is annyira tragikus: a Williams nővérek mellett Gyementyjeva, Jankovics és Wozniacki is áll még, nem beszélve Petrováról, aki tizedik nekifutásra akár a csúcsra is felérhet (bár az ő esetében nagy bátorság bármi ilyet leírni).
A női tenisznek úgy kellene egy jó Sarapova, mint egy falat kenyér. A még mindig csak 23 éves orosz tavaly szinte a nulláról indulva került a negyeddöntőbe Párizsban (végül Szávay helyett Cibulkova állította meg). Justine Henin (22.) esélyesként lépett pályára az esti szürkületben Marija Sarapova (12.) ellen: a belga négyszer maradt veretlen Párizsban 2003 és 2007 között, míg a szőke szibériai még a döntőig sem jutott el. Ehhez képest az orosz egyre inkább játékba lendült, elkapta a fonalat és a második szettben 3:3-nál előbb több fogadóelőnyt hárított, majd ő brékelt és egyenlített. Folytatás vasárnap.
Szerencsére csak egy napig maradtunk magyarok nélkül a Roland Garroson! Vasárnap megkezdődik a juniorok bajnoksága és a lányoknál Babos Tímea (5.), a fiúknál Zsiga Máté (10.) révén lesz kinek szurkolni. Nem kell megijedni, másik fiatal tehetségünk, Fucsovics Márton nem sérült, csak készül a jővő hétvégi, hallei, füves ATP Grand Prix selejtezőjére, ahova szabadkártyát kapott a szervezőktől a tavalyi eredményének köszönhetően.