Tizenkét év után döntősök a nigériaiak

Szerző: shLétrehozva: 2008. augusztus 19. 14:00
A nigériai férfi labdarúgó-válogatott 4-1-re győzött a belga együttes ellen a férfi labdarúgótorna elődöntőjében a pekingi olimpián. Az afrikai együttes 1996-ban már aranyérmes volt az ötkarikás játékokon.

A papírforma az afrikai együttes győzelmét ígérte, de senki sem írhatta le az euróoai riválist. A belgák már a csoportkörben bizonyították, sikeréhesen érkeztek Pekingbe, a negyeddöntőben pedig a torna eddigi legnagyobb meglepetését okozták, lévén hosszú ideig emberhátrányban játszottak, mégis legyőzték 3-2-re az aranyéremre is esélyesnek tartott olaszokat.

A keddi elődöntőt a nigériaik kezdték jobban, veszélyesebben támadtak. A 12. percben Odenwingie a földre került a tizenhatoson belül, a játékvezető azonban továbbot intett. Öt perccel később már tombolhattak a „szuper sasok”, Bailly kapusról kipattant a labda, Adefemi pedig biztosan lőtt a hálóba (1-0).

A hátrányban lévő belgák tetszetős adogatásokkal próbáltak harcba szállni az egyenlítésért, de csak a mezőnyjátékuk érdemelt dicséretet, a kapura nem voltak veszélyesek. Ellentétben a riválissal, amelye a 35. percben növelhette volna előnyét: Okoronkwo vezette rá a labdát Bailly-re, de csúnyán elrontotta a hatalmas helyzetet, a kaput sem találta el.

A szünetig már nem változott az eredmény: Nigériát egy félidő választotta el az 1996-os bravúr megismétlésétől. Atlantában a döntőbe jutottak Kanuék, 3-2-re nyertek az argentinok ellen.

A szünet után is a zöld mezes afrikaiak kezdeményeztek többet, ennek gyorsan eredménye is lett. Igaz, az 53. percben kétszer is Vanzekin bravúrja kellett az eredmény megtartásához, először Haroun próbálkozását tolta a keresztlécre, majd Vertonghen ismétlését is védte.

Az 59. percben Ogbuke lépett ki a leshatáron, majd higgadtan lőtt a kapuba (2-0). Három perccel később a csereember Anichebe óriási helyzetet hagyott ki, de ez is belefért a nigériaiaknak.

A belgák még ekkor sem adták fel, próbálkoztak, de rövidesen megpecsételődött a sorsuk. A 71. percben Ogbuke 26 méterről bombázott a kapuba, a belga hálóőrnek esélye sem volt a hárításra (3-0). Összezuhant az európai gárda, a 78. percben egy szöglet után Okonkwóhoz került a labda, a védő 24 méterről lőtt, a labda a kapufáról pattant a hálóba (4-0).

A végén Ciman szépített (4-1), de ez sem rontottra el a nigériaiak örömét.