Odaértek a döntőbe a Kemény-legények!

Szerző: shLétrehozva: 2008. augusztus 22. 13:16
Fantasztikus küzdelemben, háromgólos hátrányból fordítva végül 11-9-re nyert a magyar férfi vízilabda-válogatott a montenegrói nemzeti együttes ellen, ezzel zsinórban harmadik alkalommal játszhatunk olimpiai döntőt. Történelmi tett küszöbére került Kemény Dénes alakulata, a vasárnap reggel 9.40-kor kezdődő fináléban az ellenfél az amerikai-szerb párharc győztese lesz.

PEKING 2008, VÍZILABDA, FÉRFIAK, ELŐDÖNTŐ:
MAGYARORSZÁG – MONTENEGRÓ 11-9 (3-4, 3-3, 3-0, 2-2)
Jingtung uszoda, vezette: Mihai Angelo Simion (román), Ahmet Erhan Tulga (török)
MAGYARORSZÁG: Szécsi – Varga T., Madaras 2, Varga Dénes 1, Kásás 1, Hosnyánszky, Kiss G. 3, Benedek 1, Varga Dániel 1, Biros 1, Kis G., Molnár T. 1, Gergely (cserekapus). Szövetségi kapitány: Kemény Dénes.
MONTENEGRÓ: Radics – Brguljan, Paskovics, Vukcsevics, M. Janovics, Ticsics, N. Janovics 1, Uszkokovics 2, Ivovics 1, Zlokovics 1, Gojkovics 3, Jokics 1, Scsepanovics. Szövetségi kapitány: Petar Borovics.
Kiállítások: 24 perc, ill. 24 perc.
Gól emberelőnyből: 3/12, ill. 4/12.
Gól 5 méteresből: 0/0, ill. 0/1.

Első és eleddig egyetlen aranyérmesünk, a kenus Vajda Attila sikere adhatott pluszenergiát férfi vízilabdásainknak, akik a rettegett Montenegró ellen szálltak vízbe a pekingi olimpia elődöntőjében. A magyarok csoportelsőként jutottak azonnal a finálé kapujába, míg a montenegróiak a horvátok testén keresztül verekedték el magukat idáig.

Nem számíthattunk könnyű úszkálásra, a „Fekete Hegy” lakói például egy Európa-bajnoki aranyéremmel melegítettek az ötkarikás játékokra. Benedekék legutóbb a június végi ING-kupán kapták el aktuális ellenfelünket, akkor 11-9-re nyertünk ellenük.

No, de ez nem „csak egy” torna, ez „a” torna. Pekingben a döntő és az olimpiai címvédés volt a tét magyar idő szerint délután negyed egy körül. Hölgyeink szerencsétlen körülmények között bukták el az elődöntőt a későbbi győztes Hollandiával szemben, majd a bronzmeccs sikere is csupán nüanszokon múlt, így egyetlen reménységünk a férfi vízilabda-csapat maradt.

A mérkőzés számunkra kedvezően indult, Biros Péter kezdte meg a gólgyártást, amikor emberelőnyből bombázott a montenegrói kapuba. Az ellenfél hamar egyenlített, de szerencsére egy újabb fórból újabb magyar találat született, a talán legaktívabb Kiss Gergely révén (2-1).

Riválisunk a hatodik percben vezetett először, majd a nyitónegyed utolsó pillanataiban másodszor. Előbb Alekszandar Ivovics, majd Benedek Tibor egyenlítése után Predrag Jokics talált utat a magyar kapuba (3-4).

A második játékrész aztán minden rémálmunkat felülmúlta, legalábbis annak első négy-öt perce. A balkániak Vladimir Gojkovics duplájával már hárommal vezettek. Kemény Dénes közben kapust is cserélt, Szécsi Zoltánt kihívta a medencéből, Gergely István pedig beúszhatott a ketrecünk elé.

Az igazsághoz tartozik, hogy az ellenfél roppant agilisan, gyorsan, szervezetten és ellenállhatatlanul játszott, míg mi sokszor nem találtuk a ritmust és az emberelőnyös helyzeteinket is elkapkodtuk.

A magyarok aztán nemcsak a kapuban, de támadásban is változtattak. Montenegró kezdett megnyugodni, csakhogy nekünk is volt egy „Gojkovicsunk”, jelen esetben Kiss Gergely, aki egymaga hozta fel a mieinket rájuk.

Egy perccel a nagyszünet előtt Molnár Tamás lőtt hatalmas gólt és görgetett le hatalmas követ a magyar szurkolók szívéről, nem sokkal a végső dudaszó előtt a sírból hoztuk vissza a meccset és egalizáltunk 6-6-ra.

Ám ne feledjük, a másik oldalon Montenegró pólózott, s arról, hogy azért mégis bosszankodjunk egyet, s egy pillanatra se nyugodjunk meg, Veljko Uszkokovics gondoskodott. 7-6 oda, de még hátravolt a kiélezett mérkőzés második fele.

Nagyon kellett. Madaras Norbert elsőként érinthette meg a labdát a ráúszást követően, így az első akciót, és mint kiderült, a harmadik negyed első találatát is mi jegyezhettük. Madaras óriási gólja 7-7-es mérkőzésállást eredményezett.

Gergely fantasztikusan védett, jól zártunk, az ember pedig vizesre izgulta a tenyerét. Aztán Madaras villant megint – új hős született! -, s 2-1 után végre megint a mieink neve mellett szerepelt a magasabb szám.

8-7 ide, a montenegrói kapitány közben időt kért és ők jöhettek emberelőnyös helyzetből. Csakhogy egy másik hős, Gergely megint blokkolt, Varga Dénes pedig egy másodpercre a mennyekbe repítette a több száz fős piros-fehér-zöld zászlókba borult pekingi szurkolótábort és minden bizonnyal az itthoni drukkereket is (9-7).

Szenzációs teljesítményt nyújtva, feljavult védekezésünknek köszönhetően megléptünk, s 3-6-ról egy 6-1-es periódust produkálva kétgólos előnnyel úszhattunk rá a záró negyedre.

Megint Madaras volt a gyorsabb, ez igen! Hihetetlen izgalmas utolsó nyolc perc következett. A negyed feléig egymást követték a helyzetek, gólt viszont csak az ellenfél dobott. Uszkokovics, nemzetének szeme fénye szépített, majd két perccel később Gojkovics már 9-9-re alakította az eredményt.

Nem igaz - gondolhattuk, aztán csodák csodája, Kásás Tamás is "megérkezett" a meccsbe. Nem túlzás, akkora gólt dobott, hogy kiszakadt a háló, majd labdát szerzett, támadást épített, Varga Dániel pedig megkoronázta a magyar csapat teljesítményét.

A szombathelyi 11-9 tehát megismétlődött, Magyarország - eleddig példa nélkül - egymást követő harmadik alkalommal került be az olimpiai fináléba, ahol az amerikai-szerb csata győztesével találkozik.

A finálét augusztus 24-én vasárnap, magyar idő szerint reggel 9.40-kor rendezik.

Köszönjük, fiúk!

KEMÉNY DÉNES SZÖVETSÉGI KAPITÁNY:
- Ahhoz képest, hogy az elmúlt két, két és fél napban influenzajárvány tizedelte a csapatot, jól bírtuk erővel. Úgy érzem, ahogy fáradni kezdett ellenfelünk, úgy jöttünk föl és elsősorban jobb erőállapotunknak köszönhetően tudtunk fordítani. Ami a kapuscserét illeti, az érzés dolga, vagy bejön, vagy nem. Ott vagyunk a döntőben, minimum az ezüstérem tehát megvan, de az senkit nem érdekel, nem azért jöttünk!