Kovács Kati és a két kajakpáros döntős

Szerző: shLétrehozva: 2008. augusztus 19. 11:55
A pekingi olimpia kajak-kenu versengésében kedden az 500 méteres selejtezőket rendezték. Az öt versenyszám mindegyikében volt magyar érdekeltség, nem is akármilyen, hiszen női egyesben és párosban mi vagyunk a címvédők, míg a férfiaknál mindkét kajakos egységben éremesélyes egységet tudunk kiállítani, hasonlóan mint kenu egyesben. Ennek megfelelően alakultak az előfutamok. Kovács Katalin egyesben, míg párosban Janics Natasával futamgyőztesként azonnal a döntőbe jutott. Futamában ugyan a harmadik helyen végzett, de a fináléra készülhet a Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor összeállítású kajakpáros. Vereckei Ákos futamát megnyerte, összesítésben a második legjobb idővel került a középdöntőbe – ebben a számban nem lehetett egyből a döntőbe kerülni –, Vajda Attila (C-1) a negyedik, a Sáfrán Mihály, Sáfrán Mátyás (C-2) egység pedig a hatodik helyen jutott tovább.

A keddi napon elsőként a férfi kajakosok érkeztek, a harmadik előfutamban a magyar Vereckei Ákossal. A szám korábbi magyar egyeduralkodója itthon még változatlanul viszi a prímet, ám a nemzetközi élvonal már régen feljött rá, sőt, el is távolodott tőle. Ami mondjuk olyan tíz évvel ezelőtt még magától egyértelmű volt – vagyis Vereckei aranyérme a távon –, az ma már bravúrszámba menne a négyesben kétszeres olimpiai bajnoktól. Kiválóságunk azonban tőle régóta nem látott erényeit csillogtatta, hiszen futamgyőztesként lépett tovább. Igaz, ez esetükben nem jelent még döntőbeli részvételt.

Vereckei Ákos jó kezdés után nagy hajrában elsőként ért a célba. Féltávnál a svéd Andres Gustafsson előtt vezetett, a hajrában a remek második féltávot menő ausztrál Ken Wallace-t tudta maga mögött tartani.

Vereckein kívül megnyerte futamát a favorit kanadai Adam van Koeverden, a brit Tim Brabants és az izraeli-orosz Michael Kolganov. A magyar versenyző a második legjobb időt mondhatja a magáénak az egész mezőnyt nézve, míg a futamgyőztesek között a 46.49 mp-cel a második legjobb nyitány volt az övé – csak Van Koeverden kezdett nála gyorsabban –, viszont a négy versenyző hajrára közül Vereckeié volt a negyedik (49.509 mp-cel).

A férfi kajak egyesek után a kenu egyesek érkeztek, köztük rögtön az első futamban a mi Vajda Attilánkkal, aki viszont már spórolhatott volna magának egy középdöntős futamot, ha nyeri a selejtezőt. A szegedi kenus gyengén rajtolt el, kezdhetett kapaszkodni, de miután látta, hogy a riválisokat, köztük a félelmetes hajrát bemutató és a futamot megnyerő spanyol olimpiai bajnokot, David Calt már nem tudja befogni, már nem strapálta magát agyon és megelégedett a negyedik hellyel.

A női egyeseknél Kovács Katalin oktatott, félelmetes fölénnyel és magabiztossággal nyerte futamát, amely siker számára azonnali döntőbeli szereplést ért. Olimpiai bajnokunk bombarajtot követően csak a táv közepén ment hozzá illő tempóban, így a hajrában már kiengedhetett, tartalékolhatott a női párosra. A másik két futamot megnyerő, általunk olyannyira jól ismert két kiválóság, az olasz Josefa Idem 1:48.864 perccel végzett, a német Katrin Wagner-Augustin pedig 1:48.745-tel.

A párosokat a szokásoknak megfelelően a férfi kajakosok kezdték. Kammererék beragadtak a startnál, a hatodik-hetedik helyen jöttek, még féltávnál is jelentős volt a hátrányuk, a negyedik helyen álltak. A második féltávon viszont nagyon odatették magukat, a hajrában már biztos harmadik helyen lapátoltak, ám jöttek a már megelőzött és maguk mögé utasított kanadaiak és dánok, így végül a célfotóra hagyták a döntést a felek. Nyertek a fehéroroszok – a legjobb idővel, megelőzve a másik futamot megnyerő, favorit német Ronald Rauhe, Tim Wieskotter egységet –, akik mellett a spanyol és a harmadik helyre érkező magyar páros jutott azonnal a fináléba.

Az olimpián beugró fiatal magyar kenu párostól csodát aligha várhatunk, az viszont mindenképpen elvárható a honi sportág mindenkori képviselőjétől, hogy a selejtezőben ne ragadjon bent. Ennek meg is feleltek a Sáfrán-testvérek, akik a hatodik helyen léphettek tovább. A távon a litvánok kezdtek be, a rutinos oroszok tartották velük a lépést és zárkóztak fel, féltávnál már az élre törtek. A magyar hajó akkor még a mezőny hátsó felében jött, de sikerült egy kicsit felzárkózniuk, a kínaiak viszont kifejezetten remekül hajráztak és végül nyerték a futamot.

A nőknél vita nem fért a címvédő Kovács-Janics duó elsőségéhez. A magyar hajó a rajt után a papírformának megfelelően azonnal az élre állt, 250 méter megtétele után fél hajót vert riválisaira, a célban pedig már egy egészet. Mindezt úgy, hogy igazából meg sem erőltették magukat, illetve Kovács ugye egyesben „bemelegített”. Folytatás a döntőben, reményeink szerint hasonló forgatókönyv szerint.