Négy aranyérem, Vajda mehet Pekingbe

Szerző: shLétrehozva: 2008. június 6. 18:39
A női és férfi kajak kettesünk, valamint a férfi kenu négyesünk mellett Vajda Attila szólóban nyert a szegedi kajak-kenu Világkupa 1000 méteres döntőiben. Világ- és Európa-bajnok klasszisunk győzelmével megváltotta pekingi repülőjegyét. A nap egyetlen 500 méteres számában a Kovács-Janics nevével fémjelzett négyes második lett, de megelőzte Benedek Dalmáék hajóját.

A győri Benkő Zoltánt szólították vízre elsőként a magyarok közül. A kétszeres Európa-bajnok győri fiú a 8-as surranópályán szelte a vizet. Tim Brabants, Eirik Vearas Larsen és Adam von Koeverden személyében világ- és Európa- bajnok riválisokat kapott. Végül utóbbi nyert, Benkő nem volt harcban a dobogóért, végül ötödik lett.

A magyarok közül a szegedi Vajda Attila válthatta meg elsőként a pekingi repülőjegyét. Világbajnokunknak az első két hely valamelyikén kellett végeznie. A megismételt rajt nem zavarta meg a szólóban versenyző kenust, féltávnál már fél hajóval vezetett és még ezt az előnyt is növelni tudta. Cápaként siklott a vízen és a háromszoros olimpiai bajnok német Andreas Dittmert is felfalta. Attila, irány Peking!

A délután egyetlen 500 méteres döntőjében két négyes magyar hajó Paksy-Patyi-Fazekas-Benedek és Janics-Kozák-Kovács-Szabó egység feszült egymásnak. Igen ám, de nem csak erről a két klasszis ütegről szólt a csata, a németek is bejelentkeztek az aranyéremért. Végül óriási küzdelemben a germánok nyertek, a frissen összeült Kovács Katalin-féle hajó előtt, Benedek Dalmáék a dobogóról is lecsúsztak, negyedikek lettek.

A Kammerer-Kucsera K2-es egységünket megszorítani sem tudták, a svéd és a német hajó ugyan görcsösen erőlködött, de csak a hátukat nézték a 2006-os szegedi világbajnokságon győztes magyar fiúknak. Ugyanitt a Paumann Dániel-Tóth Dávid duó ötödik lett.

A kenu kettesek között is két magyar duónak szoríthattunk. A Sáfrán-testvérek valamint a Kolonics-Kozmann duó az olimpiai bajnok német Gille-Wylenzek egységet fogták közre. Az athéni győztesek a mieink szorításában sem jöttek zavarba, a két magyar egység közül Kolonicsék hajráztak jobban: övék lett az ezüst-, Sáfránéké a bronzérem.

Mivel az 1000 méteres szóló a nőknél nem olimpai szám, ezért a menők nem erőltették a távot. Bara Alexandra ült K1-ben a magyar hajóban. A fiatal tehetség nem szeppent meg a lehetőségtől: harmadikként suhant át a célvonalon.

A női kajak kettesek között is két fiatal magyar egység jutott a fináléba. Medveczky Erika és Faldum Bereniké kimagaslott a mezőnyből, utcahosszal nyertek. A Csernák-testvérek a hatodik helyen értek a céltoronyhoz.

A Horváth Gábor-Joób Márton-Balázs Péter-Sarudi Pál kenu négyesünk simán nyerte a döntőt. A Csabai Edvin, Tóth Márton, Mike Róbert, Balázs Gábor kvartett is felállhatott a dobogó harmadik fokára.

A nap utolsó fináléjára maradt a feketeleves. Kammererék korán kiszálltak a küzdelemből, ugyanakkor a Gyökös-Kökény-Vereckei-Horváth csapatunk ádáz csatát vívott a dobogóért, de végül csak a negyedik helyen végeztek.