Sverkos verte meg a házigazda svájciakat

Szerző: shLétrehozva: 2008. június 7. 19:40
Ezúttal sem volt szerencséje az Európa-bajnokságok aktuális rendezőjének, hiszen most Svájc volt képtelen nyerni: Vaclav Sverkos góljával 1-0-ra a csehek diadalmaskodtak. A mérkőzés elég unalmasra sikeredett, a svájciak mindent megpróbáltak, uralták a találkozót, de a nagyobb rutin - és egy remekbe szabott csere - végül győzedelmeskedett. A csoport másik találkozóját Portugália Törökországgal vívja 20.45-től.

LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG, A CSOPORT:
SVÁJC – CSEHORSZÁG 0–1 (0-0)
Bázel, 42 500 néző, vezette: Roberto Rosetti (Alessandro Griselli, Paolo Calcagno) – mindhárman olaszok
SVÁJC: Benaglio – Magnin, Senderos, Müller, Lichtsteiner (Vonlanthen, 75.) – Barnetta, Fernandes, Inler, Behrami (Derdiyok, 83.) – Streller, Frei (H. Yakin, 46.). Szövetségi kapitány: Kobi Kuhn
CSEHORSZÁG: Cech – Grygera, Ujfalusi, Rozehnal, Jankulovski – Sionko (Vlcek, 83.), Jarolim (Kovac, 87.), Galásek, Polak – Plasil, Koller (Sverkos, 56.). Szövetségi kapitány: Karel Brückner.
Gólszerző: Sverkos (70.)
Sárga lap: Magnin (59.), Vonlanthen (76.), Barnetta (95.)

Nagyobb volt a füstje, mint a lángja – ahogy szokták volt mondani a bölcsek. A Svájc-Csehország Európa-bajnoki nyitány nem azt hozta – vagy éppen azt? –, amit a szurkolók vártak, és amit a felek a kezdés előtt ígértek.

Gólratörő futball a hazaiaknál, attraktív játék a cseheknél. Nos, ebből semmi sem valósult meg a pályán, amelyért talán a lámpaláz, talán a lelki teher vagy az idényvégi fáradtság volt okolható. Ami biztos: a szurkolók csupán arra fognak emlékezni, ez a találkozó nyitotta a 2008-as labdarúgó Európa-bajnokságot.

Az első félidőben az akarással és a kellő bátorsággal nem volt baj Köbi Kuhn legénységénél, ám a végjátékban rendre hibáztak a pirosmezesek. A cseheknél a Tomás Ujfalusi és David Rosehnal vezette védelmi tengely állta a sarat, ám elöl Koller és Plasil tehetetlenül vergődött.

Nem is volt igazán komoly helyzetük, a helvétek birtokolták többet a labdát, mondhatni, unalmasan teltek a percek. Nem peregtek, mert nem volt jó a találkozó. A legnagyobb riadalmat Alexandre Frei térdsérülése okozta, akit Grygera akasztott a félidő végén: a csatár zokogva sántikált le, ezzel pedig komoly érvágás érte a svájciakat. A félidei sípszó megváltás volt mindenki számára.

A folytatásra Hakan Yakin jött ki az időközben mankót kapott Frei helyére, a svájciak pedig mindent egy lapra feltéve, kettőzött erővel indultak támadásba. Csehország nem találta a ritmust, előbb Barnetta távoli bombája, majd Yakin fejese keltett riadalmat Cech kapujánál.

A csehekről mindent elmond, hogy legjobb játékosuk a védő Marek Jankulovski volt, akinek pontrúgásai jelentették az egyetlen veszélyt az ellenfél védőzónájában. Aztán Brückner kapitány húzott egy merészet: a „felhőkarcoló” Kollert levette, helyére pedig Vaclav Sverkost küldte – és milyen jól tette...

Néhány perccel később, a 70.-ben egy rossz svájci felszabadítás után csapott le a Banik Ostrava futballistája egy visszafejelt labdára, és jobb külsővel elpörgetett labdáját már csak a háló tudta megállítani (0-1).

Hidegzuhany a javából, már ami a rendezőket illeti, hiszen a bekapott gól tulajdonképpen a semmiből érkezett. Tíz perccel a vége előtt kis híján válaszoltak a helvétek: előbb Barnetta lövését ütötte ki Cech kapus, az ismétlésből pedig a frissen beállt Vonlanthen forgácsolta szét hat méterről a felső kapuvasat.

A találkozón azonban már semmi sem történt, azaz annyi: Csehország kivédekezte a vezetésüket és 1-0 arányban létfontosságú 3 ponthoz jutott az A csoportban.

A négyes másik mérkőzését, a Portugália-Törökország találkozót, este 20.45-kor rendezik.