Az egy éve elhunyt Erőss Zsolt első magyarként mászta meg a Föld legmagasabb hegyét, a Csomolungmát, összesen tíz, 8000 méternél magasabb csúcsot hódított meg, és teljesítménye értékét növeli, hogy ebből kettőt műlábbal teljesített.
Kiemelkedő pályafutását 2002-ban A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével ismerték el, 2008-ban Gyergyószentmiklós díszpolgára lett, 2013-ban pedig Az év hegymászója – posztumusz életműdíjjal adóztak az emlékének.
TISZTELGÉS ERŐSS EMLÉKE ELŐTT |
A Magyar Olimpiai Bizottság Környezetvédelmi és Fenntartható Fejlődés Bizottsága díj létrehozásával tisztelgett a hegymászó emléke előtt a közelmúltban. „Zsolt a bizottságunk tagja, mi több, arca volt, és nagyon örülünk annak, hogy immár díj viseli a nevét, hiszen Zsolt nemcsak hegymászóként, de magánemberként is a természettudatos életmódra sarkallta környezetét” – fogalmazott Kovács Ágnes olimpiai bajnok egykori úszó, a Környezetvédelmi és Fenntartható Fejlődés Bizottságának elnöke.„Zsolt rengeteg ember számára példakép volt, tetteivel, életvitelével mindenkit arra ösztönzött, hogy odafigyeljen a környezetére, és jobb világot teremtsen a maga eszközeivel.” Özvegye, Sterczer Hilda úgy véli, a díj fantasztikus kezdeményezés, és véleménye szerint méltó emléket állít Erőss Zsoltnak, amellett, hogy a szintén a tiszteletére létrehozott Hópárduc Alapítvány hasonló értékek fontosságára hívja fel a közvélemény figyelmét. |