Usain Bolt világcsúccsal aranyérmes

Szerző: shLétrehozva: 2008. augusztus 16. 16:30
Megdöbbentő futással, 9,69 mp-es új világcsúccsal nyerte a férfi 100 méteres síkfutás döntőjét a jamaicai Usain Bolt Pekingben. Olyan döntő volt ez, amelyben az aranyérmes két méterrel verte meg a második helyezett Richard Thompsont, és az utolsó tíz méteren már lassított, és ünnepelte magát. A korábbi világrekord 9,72 volt, ezt szintén Bolt tartotta. Az atlétika történetében a 22 éves futó az első, aki 9,70 alatt futotta a 100 métert. A bronzérmet Walter Dix (Egyesült Államok) szerezte meg.

Nehezen hitt az ember a szemének a férfi 100 méter döntője láttán. A klasszikus számban ugyanis a legnagyobb esélyes, a jamaicai Usain Bolt olyan könnyedséggel futott világcsúcsot, hogy egy tized másodperc még minden bizonnyal benne is maradt.

A korábban 200-as specialistának tartott karibi sprinter nem rajtolt valami fergetegesen, de 50 méternél már tisztán vezetett, senki nem ért a nyomába, és amikor ezt látta, nagyjából 85-90 méternél lassított, kirakta az „evezőket”, és elkezdte ünnepelni magát.

A befutónál az óra 9,68-at mutatott, és a „WR” jelezte, hogy ez így is új világcsúcs. A stadion döbbenten látta mindezt, félelmetes volt ugyanis, hogy Bolt ekkora fölénnyel nyert, és ilyen lazán futott világrekordot. Hiába, ha egy Bolt beindul…

A második helyen a trinidadi Richard Thompson ért célba, és bár ő is 9,89-et „repesztett”, nagyjából két méterrel maradt le a győztes mögött.

Jellemző a finálé színvonalára, hogy hat vágtázó teljesítette tíz mássodpercen belül a távot, és hogy a korábbi viilágcsúcstartó Asafa Powell ebben a mezőnyben csak az ötödik helyet tudta megszerezni.

Mint megírtuk, a regnáló világbajnok, korábban nagy esélyesnek tartott Tyson Gay az elődöntőben csak 10,05-ree volt képes, így ő nem is lehetett ott a végjátékban.

ATLÉTIKA, FÉRFIAK, 100 M, DÖNTŐ:
1. Usain Bolt Jamaica 9,69 mp – világcsúcs(régi: Bolt 9,72 – 2008. 06. 01. New York)