A címvédő legyőzése elég a playoffhoz?

Szerző: shLétrehozva: 2008. december 15. 10:07
Az utolsó pillanatokban dőltek el a tengerentúli profi amerikai futball-liga (NFL) alapszakaszának 15. mérkőzései. Az AFC Keleti csoportjának mindhárom élen álló tagja nyert, így még nyitott a kérdés a rájátszást illetően. A Pittsburgh Baltimore-i győzelmével már biztos továbbjutó, sőt, a rájátszás első hetén pályára sem kell lépniük.

Hatalmas meglepetésre, 20-8-ra győzött hazai pályán a Dallas Cowboys csapata a New York Giants ellen. Tony Romoék végig a kezükben tartották a mérkőzést, a hazaiak irányítója két touchdown-passz - illetve egy safety-t - jegyezhetett, míg a címvédő irányítója, Eli Manning kettő labdaeladást tudhatott magáénak az estén. Romo 244 passzolt yardjához Tashard Choice 91 futott yardot tett hozzá, ami megrázta a Giants védelmét. Győzelmével a Cowboys 9-5-ös mérleggel rendelkezik, s olyan csapatokkal versenyzik a Wild Cardért, mint például a Tampa Bay, vagy az Atalanta. Veresége ellenére a Giants biztos csoportelső.

A már említett Tampa Bay Buccaneers Atlantában vívott ki-ki meccset a Falcons ellen. A párharcból Jeff Garciáék jöttek ki rosszabbul: az Atlanta Jason Elam 34 yardos mezőnygóljának köszönhetően megnyerte a hosszabbításos mérkőzés. Garcia távolétében Brian Griese irányított a Tampában, s meg kell hagyni, megállta a helyét. Az újonc Matt Ryan a másik oldalon most kevésbé csillogott: TD-passz nélkül, két eladott labdával zárta a találkozót. Szerencséjére a Michael Turner vezette futószekció kihúzta a slamasztikából:
Turner egymaga 152 yardot cipelte előre a kitömött disznóbőrt a négy negyed alatt.

A két csapat e héttől már lemondott a csoportelsőségről, melyet a Denver elleni újabb 30-10-es győzelmével szinte biztos, hogy a Carolina Panthers kaparint meg. A Wild Card (azaz úgynevezett szabakártyás) pozícióra viszont akár még mindkét együttes odaérhet.

A teljes AFC Keleti csoport kezet csókolhat a Pittsburgh Steelersnek, mivel a Vasemberek Baltimore-ban elért 13-9-es győzelmükkel még életben tartják a keletiek szabadkártyás reményeit. A halálcsoportnak is nevezett négyes tagjai közül hárman is 9-5-ös mérleggel állnak, így nem lehet megmondani, hogy a New England, a Miami, vagy a Jets ér oda csoportelsőként a rájátszásba.

Biztos, ami biztos, ezen a hétvégén mindhárom csapat hozta a kötelezőt. A Miami Dolphins odahaza nyert - már-már szokásosan kicsi különbséggel - a San Francisco 49ers ellen (14-9), míg a Brett Favre által vezetett New York Jets a Buffalót fogta egy 31-27-es győzelemmel - ahol a védő, Shaun Ellis nyerte meg a meccset, amikor bő két perccel a vége előtt egy 11 yardos labdaszerzésből elért TD-t teljesített. A New England Patriots a nyugati partra látogatott az Oakland Raiders otthonába. A mérkőzés az első két negyedben eldőlt, mivel 35-14-re vezettek a vendégek. Az Oakland speciális csapata egy nagyszerű játékot mutatott be, amikor Justin Miller 91 yardos visszahordásból ért el TD-t. 13 másodperccel később azonban Elis Hobbs és a Pets speciálisai következtek egy 95 yardos visszahordással, ami szintén TD-t ért.

A Chicago Bears kétségbe esetten üldözi a Minnesota Vikings csapatát az NFC Északi csoportjában, ám megelőzni nem tudja már. Mind a Bears, mind a Vikings hozta a legutóbbi meccsét: a Vikings a már rájátszást korábban kiharcoló Arizona Cardinals otthonából távozott egy 35-14-es győzelemmel, míg a Bears hazai pályán, hosszabbításban vette el a New Orleans utolsó playoff-esélyét egy 27-24-es sikerrel.

Érdekesség, hogy újra botlott a Tennesse Titans, méghozzá Houstonban, 13-12-re. Ez az eredmény a meglepetést kivéve teljesen érdektelen a rájátszás szempontjából. A Titans csoportriválisa, az Indianapolis Colts viszont hozta a kötelezőt a 0-14-es mérleggel álló Detroit Lions ellen. Payton Manningék így fél lábbal már biztos szabadkártyások.

A hétfő esti rangadón a már elbúcsúzott Cleveland Browns és Philadelphia Eagles csapatai csapnak össze.