„Múlt csütörtökön, a vizes szövetségek sajtótájékoztatója után megkérdeztem Gyurta Danitól, hogy mit akar, indul, vagy nem indul a rövidpályás Európa-bajnokságon. Azt mondta, rajtkőre állna Rijekában – mondta a SportHirado.hu megkeresésére Kiss László szövetségi kapitány.
„Csak Gyurtával beszéltem, Széles Sándorral nem. Nem is értem, miért tartaná távol a versenytől – tette hozzá a szakvezető. – Úgy gondolom, aki nem akarja, hogy részt vegyen az Eb-n, az a gyerek fejlődésének útjába áll. Az nem lehet kibúvó, hogy nem elegendő az idő, a riválisok is ott voltak az olimpián, ugyanazon mentek keresztül.”
A tét nagyobb, mint első ránézésre gondolnánk. Nem csupán a rijekai Eb-indulás kerül terítékre, hanem Gyurta Dániel jövője is. A legfontosabb szempont az lenne, hogy a 19 éves klasszis mellúszó ne lépjen kétszer ugyanabba a folyóba. Ne kövesse el ugyanazt a hibát 2008-ban, amit 2004-ben. Emlékezhetünk, Athén után képtelen volt visszatérni a rendes kerékvágásba.
A négy évvel ezelőtti bravúrezüst után hirtelen rivaldafénybe került, interjúról interjúra ráncigálta a média, szponzorok hada kereste a kegyeit, néhány epizód erejéig még az egyik kedvelt tévésorozatban is szerepelt. Formahanyatlása miatt 2005-ben ki sem vitték a montreali vb-re, aztán a 2006-os hazai rendezésű Eb-n lemaradt a döntőről fő számában, kétszáz mellen.
Aztán visszakapaszkodott az elitbe. 2006 decemberében Helsinkiben, egy esztendő múltán pedig Debrecenben lett Európa-bajnok huszonöt méteres medencében. Utóbbin kontinenscsúccsal. Pekingben a remélt dobogó helyett be kellett érnie a pontszerző, ötödik hellyel.
„Ha Cseh László megérdemel négy hónap pihenőt, akkor Gyurta Dánielnek is jár legalább kettő – jelentette ki Széles Sándor, a Jövő SC mesteredzője. – Nincs köztünk ellentét, Daninak sem lelkileg, sem testileg nincs szüksége erre az Eb-re. És ezt nem csak én mondom, ő is így gondolja. A formaidőzítésbe belenyúlni veszélyes dolog, többet veszíthetünk, mint nyerhetünk.”
„A múlt héten mindössze kétszer két kilométert úszott, összehasonlításképpen az olimpia előtti felkészülés hajrájában tizenhét-tizennyolc kilométeres napi penzumokat teljesített - folytatta a tréner. – Nem mellesleg a versenysúlya hetvenöt kiló, most meg körülbelül nyolcvankettőt nyomhat.”
De miről is van itt szó valójában? A Magyar Úszószövetség egyről a kettőre jutott Gyárfás Tamás LEN-alelnöki kinevezésével. Eldőlt, hogy Budapest 2006 után 2010-ben is Eb-t rendezhet a Margitszigeten, és már a 2013-as vizes vb-rendezésre fókuszál az MÚSZ. A magyar úszósportnak rengeteg értéke van, ám pótolhatatlan értékeinek száma - lássuk be - elenyésző.
Éppen ezért, az éremhalmozásban élen járó, a pekingi három ezüst után egy kiadósat pihenő Cseh László távollétében a válogatottnak szüksége van a második számú csillagra, Gyurta Dánielre. Egy tartalékos nemzeti csapattal elért visszafogott szerepléssel ugyanis könnyen kiesne a reflektorfényből. Azaz, ha nincs Cseh, ott van Gyurta, aki mögé felsorakozhatnak a többiek - gondolhatja a szövetség.
Csakhogy Rijeka helyett inkább Rómát kellene szem előtt tartani. Az olasz fővárosban világbajnokság lesz 2009. július 19. és augusztus 2. között. Kétszáz mellen a versenyszám egyeduralkodója nem csobban vízbe, Kitadzsima Koszuke visszavonulásával gazdára vár a négyes pálya.
Egy jobbra-balra rángatott Gyurta aligha léphet a japán extraklasszis örökébe, szisztematikus felkészítés után csúcsra járatva viszont odaérhet. Rijeka vagy Róma? A válasz kézenfekvő.