Nem sokan tudták legyőzni Roger Federert az elmúlt öt évben Grand Slamen, mindössze öt játékos mondhatja ezt el magáról (Rafael Nadal, Novak Djokovics, Robin Söderling, Juan Martín Del Potro, Tomás Berdych). Közülük csak Nadalnak és Djokovicsnak sikerült egynél több alkalommal. A 23 éves szerb három éve már meglepte az akkor is címvédő Federert Melbourne-ben az elődöntőben (7:5, 6:3, 7:6). Ennek ellenére Federer számított a mostani párbaj esélyesének, már csak azért is, mert a tavaly szeptemberi vereség óta háromszor vágott vissza a belgrádinak, mint Ludas Matyi Döbröginek, és összességében tizenöt mérkőzés óta nem kapott ki (persze erős túlzás volna Djokovicsot Döbrögihez hasonlítani).
Természetesen ilyen csatánál nem sokat számít a statisztika, a múlt. A pillanatnyi forma a meghatározó, ki tud jobban koncentrálni, ki képes valami extrával előrukkolni.
Az első játszma azokat igazolta, akik úgy gondolták, hogy az idei Australian Open legjobb meccse lehet a világranglista-második és –harmadik összecsapása. Pazar labdamenetek, szenzációs megoldások, atomsebességű sakkjátszma szórakoztatta a publikumot. Mindkét gladiátor nagyon vigyázott a saját adogatójátékára, és ennek megfelelően a rövidítésre maradt a döntés. Ebben Federer három pontot vesztett szerválóként, és ez megpecsételte a sorsát.
A svájci számára nem indult jól a második játszma, a találkozó folyamán először Novak Djokovics brékelt, és 2-1-re vezetett. De mintha hirtelen megszólaltak volna a harangok Federer fejében, és kihasználva a szerb megingását előbb egyenlített, majd egy sebességgel feljebb kapcsolva 5:2-re elhúzott. Djokovics azonban érezte, hogy van keresnivalója, folyamatosan ostromolta Federer gyenge pontját, a fonákot, és újra százszázalékosan koncentrálva 7:5-re fordított. A szerb időnként egészen briliáns megoldásokat produkált, Federer pazar rövidítéseit nemcsak befutotta, de valami hüpp-hüpp-barba-trükkel pontot érően tette át a labdát riválisa térfelére.
Két óra elteltével Roger Federer már-más kilátástalan helyzetbe került, bár állt ő már talpra hasonló helyzetből. A válsága azonban tovább mélyült, mikor a harmadik játszma elején újra elbukta az adogatását. A folytatásban 3:4-nél volt egy fogadóelőnye, de Djokovics ásszal javított. A bázeli tisztában volt azzal, nem sok hasonló lehetősége lesz, ezért mindent megtett, hogy utolérje Djokovicsot. Maratoni gémben meg is csinálta a bréket, de rögtön utána megint bizonytalankodott (újra a fonák), és Djokovics 5:4-nél a diadalért adogathatott. A szinte végig szenzációsan koncentráló és nagyon fegyelmezetten teniszező Novak Djokovics az első meccslabdáját a hálóba ütötte tenyeressel, a másodiknál pedig, szintén tenyeressel, az alapvonal mögé pörgetett (az ő idegei sincsenek kötélből). Egy újabb ásszal jutott a harmadik meccslabdájához, aminél Federer a szervát követően a hálóba ütötte a labdát.
Ahogy Rafael Nadalnak nem sikerült megcsinálnia a Grand Slamet, Roger Federernek sem jött össze az ötödik Australian Open-győzelem, ami a tenisz történetében eddig csak egy játékosnak sikerült: Roy Emerson 1967-ben hatodszor maradt veretlen az ausztrál bajnokságon.
„Nagyszerű teljesítményt nyújtottam, boldog vagyok, hogy így tudtam játszani. Jól ment az adogatás, még akkor is, amikor nyomás alatt voltam – kezdte értékelését a győztes, Novak Djokovics. – Remekül mozogtam, szeretem ezt a pályát, fekszik a stílusomnak. Kicsit lassabb a szokásosnál, és így több időm, több lehetőségem van. Az érdekes, hogy fizikálisan erősebb vagyok, mint három éve, amikor először játszottam döntőt Melbourne-ben. Akkor, húsz évesen csukott szemmel olyan erősen lőttem a labdát, ahogy csak tudtam. Azóta viszont felnőttem – magyarázta Djokovics, aki Federerhez hasonlóan úgy vélekedett, korai új éráról beszélni. A szerb páholyából szurkolta végig a találkozót Ana Ivanovics, aki ugyan már az első fordulóban kiesett, de Melbourne-ben maradt edzeni. – Ana ötéves korom óta a barátom, nagyszerű, hogy ő is a helyszínen szurkolt nekem” – mondta Djokovics, aki azt nem akarta kommentálni, hogy Ana Ivanovics eddig mindig azt hangoztatta: Roger Federer a kedvenc játékosa, őt nézi a legszívesebben.
Rafael Nadal után Caroline Wozniacki is elbúcsúzott az Australian Opentől. Az első kiemelt dánt ugyanaz a kínai Li Na (9.) állította meg, aki tavaly is jobbnak bizonyult nála a szezon első Grand Slamén. A bajnokság 11. napján,...
Tovább a teljes cikkhez »