Finalista a Kozmann, Kiss kenupáros is!

Szerző: shLétrehozva: 2008. augusztus 20. 10:34
Szenzációs versenyzéssel, az első helyezettől csupán hét századdal elmaradva másodikként ért célba a Kozmann György, Kiss Tamás kenu kettes az 1000 méteres középfutamában a pekingi olimpián. Féltávnál még jócskán lemaradva az ötödik helyen lapátoltak a mieink, aztán kétszáz méterrel a cél előtt robbantottak. Ez a siker pedig azt jelenti, mind a hat pénteki kajak-kenu döntőben lesz magyar.

A kenu ketteseknél Kolonics György július 15-i halála után Kozmann György mellé egy fiatal versenyző, Kiss Tamás térdelt a hajóba. Velük szemben így nem is lehetett különösebb elvárásunk. Abban azért bíztunk, hogy a döntőbe sikerül bejutniuk.

Egyből ez nem jött össze, mert az előfutamban a mieink végül negyedik helyen értek célba, de a középdöntőben még kiharcolhatták a finálét. Ehhez az első háromban kellett végezniük.

Reméltük, hogy a fekete karszalagot viselő magyar "flotta" megmutatja. Megmutatja, mennyire tud küzdeni azért az emberért, akinek most itt lett volna a helye.

Kolonics György pótolhatatlan vesztesége a magyar sportnak, helyettesíteni nem lehet, érte küzdeni viszont kell.

És a magyarok bebizonyították, nem a levegőbe beszéltek, amikor fogadkoztak: Kolonics Györgyért lapátolnak majd, ezzel tisztelegnek emléke előtt.

Az elődöntőbeli negyedik hely után a középdöntőben álltak rajthoz Kozmannék, és a futam feléig mindenki papírformáról, gyengélkedő magyarokról beszélt. Nos, a mieink ötödikként haladtak a mezőnyben, a lengyelek, a kínaiak, a bolgárok és az ukránok is előttük tempóztak.

És akkor történt valami. És akkor elkezdtek hajrázni. És jött, jött előre a piros-fehér-zöld hajó. Tolt le mindent és mindenkit az útjából, öröm volt nézni azt a harmóniát, amit Kozmann György és Kiss Tamás sugárzott.

Negyedik, harmadik, még kétszázötven méter, második, még húsz, még egy tolás, még egy csapás - a Kozmann-Kiss kettős négy századdal lemaradva, 3:42,482 perces időeredménnyel végül második helyen kvalifikálta magát a kenu kettesek 1000 méteres fináléjába.

Győzött a Tyszynski, Baraszkiewicz páros 3:42,435-es idővel, míg a harmadik, még döntőt érő helyen a kínai Cseng, Csang duó evezett be 3:42,619-cel.

„Megijedtünk az elején, egy kicsit ijesztő volt belülről, hogy mindenki más előttünk volt, csak a hátukat láttuk – jelentette ki Kozmann György az MR1 Kossuth Rádiónak nyilatkozva. – Féltünk, kemény volt, de olyan lett végül ez a középdöntő, amilyenre vágytunk.

„Alaposan kieveztük magunkat – folytatta a Paksi ASE olimpiai bronzérmes, világ és Európa-bajnok kiválóság. - Még van két napunk arra, hogy gondolkodjunk a célokon. A dobogó maga lenne a csoda, de én hiszek a csodákban. De ezt azért nem ígérhetjük meg.”

„Ötszázig szerencsére lazán tudtunk evezni, aztán nyomtuk, mint az állat – árulta el a kulisszatitkokat az ifjonti hévtől fűtött Kiss Tamás. - Hétötvennél szétnéztem, láttam, hogy hárman vagyunk elöl. Tudtam, hogy nagy baj már nem lehet.”

„Ez a szeles idő nekünk nagyon rossz, mert balról fúj és jobbos a kormányosunk – állapította meg Kiss. - Meglátjuk mi lesz a döntőben, egy hasonló pályával elégedettek lennénk.”