Szlovák eksztázis az olimpián!

Szerző: shLétrehozva: 2010. február 25. 12:42
Szlovákia gondoskodott a vancouveri jégkorongtorna első igazi bombameglepetéséről, északi szomszédaink a címvédő Svédországot kényszerítették térdre a szerdai negyeddöntőben, és történetük során először játszhatnak a fináléért az olimpián. Ellenfelük az aranylázban égő, oroszokat leiskolázó Kanada válogatottja lesz, a másik ágon Egyesült Államok-Finnország párharcot rendeznek.

Biztosan új bajnokot avatnak a vancouveri olimpián, miután a világranglistán csak a kilencedik helyen álló szlovákok Svédországot (és önmagukat) is felülmúlták az ötkarikás tornán. A második harmad közepén kaptak először hidegzuhanyt a svédek egy gyors dupla formájában, előbb Gáborik, majd Sekera vette be Lundquist kapuját. Még ebben a játékrészben, pillanatok alatt talpra álltak a skandinávok, Hornqvist és  Zetterberg gólja között csupán 37 másodperc telt el. A 2002-es világbajnok Szlovákia gyilkos helyzetkihasználása tovább érvényesült, a szünet előtt Demitra, a Vancouver Canucks játékosa köszönt be. Kopecky és Alfredsson gólváltása után forró pillanatokat éltek át a jégen Ján Filc tanítványai, de végül kiizzadták a továbbjutást, a Kanada elleni elődöntőt.

Már a negyeddöntőben összejött az a párosítás, amelyet előzetesen a finálénak prognosztizáltak: Oroszország-Kanada! Mindez a kanadai válogatottnak volt köszönhető, amely négy pontot bukott a csoportmeccsek során, így az összesített tabellán csak a hatodik helyen végzett. Teltház, 17740 néző előtt esett neki a házigazda a kétszeres vb-címvédőnek, és villámgyors játékával valósággal leigázta riválisát, az első felvonás után 4-1-re, a 25. percben 6-1-re vezetett. A közönség legszívesebben belehajszolná az aranyérembe a házigazdát, ami érthető is, négy éve szégyen szemre a hetedik helyen zártak a juharlevelesek a téli olimpián.

Két hokinagyhatalom küzdött a finn-cseh párharcban is, amely csak a hajrára tartogatott drámai pillanatokat. Torinó ezüstérmese az utolsó hét percben szerzett két góllal vívta ki a négy közé jutást.

Alighanem könnyebb menetre számított az Egyesült Államok válogatottja, amely a 43. percig 0-0-ra állt Svájc ellen, a torna nyitómeccsének ismétlésén. Még szerencse, hogy volt egy Zach Parise-ük, aki kétszer is villant, hogy megmentse az amerikaiak becsületét.

FÉRFI JÉGKORONG, NEGYEDDÖNTŐ
EGYESÜLT ÁLLAMOK-SVÁJC 2-0 (0-0, 0-0, 2-0)
Gól: Parise (42:08, emberelőny, Rafalski, Stastny), Parise (59:48, üres kapuba)
Kapusok: Miller 19 védés/19 lövés, ill. Hiller 43 védés/44 lövés

OROSZORSZÁG-KANADA 3-7 (1-4, 2-3, 0-0)
Gól: Kalinyin (14:39, Volcsenkov, Fjodorov), Afinogenov (24:46, Kovalcsuk, Grebeskov), Goncsár (31:40, ee., Malkin), ill. Getzlaf (2:21, Boyle, Pronger), Boyle (12:09, emberelőny, Heatley, Marleau), Nash (12:55, Toews, Richards), Morrow (18:18, Boyle, Keith), Perry (23:10, Getzlaf, Keith), Weber (24:07, Toews, Iginla), Perry (29:51, Staal, Getzlaf)
Kapusok: Nabokov 17 védés/23 lövés, Brizsgalov 18 védés/19 lövés, ill. Luongo 25 védés/28 lövés

FINNORSZÁG-CSEHORSZÁG 2-0 (0-0, 0-0, 2-0)
Gól: Hagman (53:34, emberelőny), Niskala), Filppula (58:25, üres kapuba, M. Koivu)
Kapusok: Kiprusoff 31 védés/31 lövés, ill. Vokoun 30 védés/31 lövés

SVÉDORSZÁG-SZLOVÁKIA 3-4 (0-0, 2-3, 1-1)
Gól: Hornqvist (33:49, Forsberg), Zetterbeg (34:26, Enström), Alfredsson (49:39, Backström, Eriksson), ill. Gaborik (27:34, emberelőny, Marian Hossa, Demitra), Sekera (28:11, Zednik, Palffy), Demitra (39:12, ee., Chara, Marian Hossa), Kopecky (49:01, Marian Hossa, Demitra)
Kapusok: Lundqvist 10 védés/14 lövés, ill. Halak 26 védés/29 lövés