Button negyedik győzelmét ünnepelheti

Szerző: shLétrehozva: 2009. május 10. 15:40
A világbajnoki pontversenyt vezető Jenson Button idei negyedik győzelmét ünnepelhette, az élről indulva megnyerte a 60. Formula-1-es világbajnokság Spanyol Nagydíját. A Brawn GP brit versenyzője mögött a csapattárs Rubens Barrichello, valamint Mark Webber lett még dobogós. Pontot szerzett még Sebastian Vettel, Fernando Alonso, Felipe Massa, Nick Heidfeld és Nico Rosberg.

ÖSSZEFOGLALÓ A SPANYOL NAGYDÍJRÓL:

A Brawn GP ismét taktikai diadalt aratott, még akkor is, ha Barrichello ugyanis nem valósította meg tökéletesen a taktikáját. A brazil versenyző ugyan a rajt után megelőzte Vettelt és Buttont, de nem volt elég gyors ahhoz, hogy három kiállásos taktikáját sikerre vigye a kétszer kilátogató csapattárssal szemben. A brit pilóta ugyanakkor ismét hibátlanul versenyzett, esélyt sem adott ellenfeleinek.

Sokáig Massa és Vettel is reménykedhetett a második hely megszerzésében, de a brazilt ismét cserben hagyta csapata, míg a fiatal német csak a legvégén tudott a ferraris elé kerülni. Ekkor viszont Massának már spórolnia kellett az üzemanyaggal, így végül csak hatodik lett, noha kocsija jelentősen feljavult a korábbi futamokhoz képest. A mérnökök újabb bakija azonban sokat rontott az összképen, ráadásul Raikkönen gyorsan kiesett…

Az előző versenyeken sokat fejlődő McLaren most tett egy lépést visszafelé, Kovalainen hamar búcsúzott, míg Hamiltonnak esélye sem volt a pontszerzésre. Szintén nem ünnepelhet a BMW, Heidfeld ugyan szerzett egy hetedik helyet, de Kubica újfent reménytelenül „csatázott” a mezőny hátsó részében.

ÉLŐ KÖZVETÍTÉS A SPANYOL NAGYDÍJRÓL:

Cél: Button simán nyert Barrichello és Webber előtt.

66. kör: Massa olyannyira lelassult, hogy Alonsót is el kellett engednie.

64. kör: Button közel 13 mp-cel előzi meg Barrichellót, aki kevéssel vezet Webberrel szemben.

62. kör: Massa megadta magát, lelassult, elengedte Vettelt.

61. kör: A Ferrari brazil versenyzője továbbra is tartja a negyedik helyet.

59. kör: Massa gyorsabb Vettelnél, pedig lassítania kell az üzemanyagspóroláshoz.

58. kör: A tavalyi világbajnok Hamilton csak a kilencedik helyen halad, esélye sincs a pontszerzésre.

56. kör: Button magabiztosan vezet, jó eséllyel pályázik az idei negyedik győzelemre. Massa hatalmas bajban van, túl sokat fogyaszt a Ferrari.

54. kör: Webber sokkal gyorsabb Barrichellónál, harcol a második helyért.

52. kör: Vettel már Massa nyakán liheg, de még nem támad.

50. kör: Barrichello is meglátogatta csapatát, a második helyre tért vissza.

48. kör: Button a boxban.

47. kör: Barrichello körönként 2 mp-cel gyorsabb Massánál és Vettelnél.

45. perc: Button közel 12 mp-cel vezet Barrichello előtt.

43. kör: Massa és Vettel is meglátogatta csapatát, a sorrend nem változott kettejük között.

41. kör: Csökkent Button előnye, 4,7 mp-cel vezet Massa előtt.

40. kör: Vettel rátett egy lapáttal, pokoli tempóban üldözi Massát.

38. kör: Button előnye még nem megnyugtató, folyamatosan figyelnie kell.

35. kör: Barrichello egyre jobban leszakad Massától és Vetteltől.

33. kör: A Brawn brazil pilótája csak a negyedik, nehéz feladatot jelent, hogy visszaelőzze Massát és Vettelt.

31. kör: Barrichello ismét a csapatánál járt.

29. kör: Továbbra is a két Brawn-Mercedes diktálja a tempót, de Massa sem szakadt le jelentősebben. Ez mutatja, javult a Ferrari a fejlesztéseknek köszönhetően.

26. kör: Az élen száguldó Barrichello mintegy 11 mp-cel előzi meg Buttont, aki mögött Massa és Vettel halad.

25. kör: Rosberg a boxban.

24. kör: A csapat egyeztetése alapján kiderült: Barrichello három, míg Button két kiállással teljesíti a versenyt.

22. kör: Rosberg egyelőre a második, de még nem volt kerékcserén és tankoláson.

20. kör: Massa és Vettel a boxban, elmaradt a helycsre, sőt picit lemaradt a német versenyző. Mindketten Button elé kerültek.

19. kör: Barrichello is meglátogatta csapatát, simán visszajött Button elé.

18. kör: , de Button kiment csapatához kerékcserére és tankolásra. Räikkönen autója műszaki hiba miatt megállt, kiesett az egyik Ferrari.

17. kör: Változatlan az élcsoport sorrendje.

15. kör: Most Button közelít, de nincs esélye még a támadásra.

13. kör: Barrichello apránként, egy-két tizeddel növeli előnyét Burttonnal szemben.

11. kör: Räikkönen támadta Heidfeldet, de a KERS-rendszer nem működik, így nem tudta megelőzni a német versenyzőt.

9. kör: Vettel egyre jobban megközelíti Massát, aki a harmadik helyen halad.

8. kör: Újabb búcsúzó: Kovalainen műszaki hiba adta fel a futamot.

7. kör: Barrichello és Button egyre jobban elszakad Massától.

5. kör: Kiment a biztonsági autó: Barrichello megőrizte helyét Button és Massa előtt. Alonso megtámadta az 5. helyen haladó Webbert, el is ment mellette, de az ausztrál féktávon visszaelőzött.

3. kör: Továbbra is pályán a safety car.

2. kör: Nakadzsima autója is megsérült, csapata orrkúpot cserélt.

1. kör: A kör elején hatalmas baleset borzolta a kedélyeket, Sutil keresztbeállt, majd összeütközött Trullival, míg a közelükben összecsattant Buemi és Bourdais is. Rengeteg alkatrész maradt a pályán, ezért beküldték a biztonsági autót.

Rajt: A két Brawn-pilóta helyet cserélt a célegyenes végén, míg Massa simán megelőzte Vettelt.

Rajt előtt:
Kiváló az idő Barcelonában, egyelőre esély sincs arra, hogy az előző futamokhoz hasonlóan most is esőben kelljen versenyezniük a pilótákban.

NYILATKOZATOK AZ IDŐMÉRŐ EDZÉS UTÁN:

JENSON BUTTON (BRAWN-MERECEDES, 1. HELY):

„Váratlan, de kellemes meglepetést jelent az első hely. Valószínű, hogy idén ez a pole jelentette a legnagyobb örömöt. Rubens ugyanis nagyon gyors volt az egész hétvége során, szerencsére ki tudtam használni azokat a finomítások, amelyeket az ő autójának beállításaiból lestem el. A Q3-b an megtett utolsó gyors köröm volt a legjobb ezen a hétvégén, de szerencsém is volt, mert mindössze két másodperccel a kockás zászló leintése előtt kezdtem meg a száguldást. A csapat ismét fantasztikus munkát végzett a fejlesztések során

SEBASTIAN VETTEL (RED BULL-RENAULT, 2. HELY):

„Nagyon kényelmesen éreztem magam az autómban. Jó volt a köridőm a Q3-ban, sajnos arra már nem bizonyult elegendőnek, hogy Jensont is legyőzzem. Az utolsó pillanatban vette el tőlem a pole-t4 De második helyről, az első sorból indulok, ez pedig nagyszerű. Főleg azok után, hogy pénteken még szenvedtem a kocsimmal. A körülmények alaposan megváltoztak, mióta legutóbb teszteltünk ezen a pályán. De megoldottuk a feladatot.

RUBENS BARRICHELLO (BRAWN-MERCEDES, 3. HELY):

„Eddig igazán jól alakult a hétvégénk Spanyolországban, boldog vagyok, hogy a harmadik helyről rajtolhatok. Természetesen picit csalódott vagyok, mert a Q2-ben a leggyorsabb voltam, majd a Q3-ban is vezettem. Lehet, hogy túlságosan gyorsan mentem ki az utolsó körre. De a taktikánk kiválónak tűnik a futamra.”

Olvasóink az elmúlt két hétben szavazhattak a barcelonai verseny győztesére, a végeredmény pedig elég meglepő lett. Persze, a Ferrari szurkolói szombatig nem tudhatták, hogy Kimi Räikkönen már az időmérő után roppant nehéz helyzetbe kerül, lévén nem került be a Q2-be, csak a tizenhatodik helyről kezdhet.